Haber

İran dini lideri Hamaney’den gösterilerde suça karışanların cezalandırılması çağrısı

İran dini önderi Ayetullah Ali Hamaney, ülke genelinde devam eden şovlarda cinayet, tehdit ve tahrip hatalarına karışanların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

İran dini başkanı Ayetullah Ali Hamaney, İran’ın İsfahan kentinde halka hitap etti. İran’da 3’üncü ayına giren protestolara değinen Hamaney, isyanın son bulacağını ve ülkenin kalkınmaya devam edeceğini belirterek, “İsyancılar halkı sokaklara çıkarmayı başaramadılar. Bu nedenle karışıklık çıkartarak güvenlik güçlerini ve yetkilileri yormaya çalışıyorlar. Başarılı olamayacaklar ve isyan son bulacak” dedi. ABD ve Batılı ülkeleri İran’da karışıklık çıkartmakla suçlayan Hamaney, “Batılılar özgürlük ve demokrasi adı altında diğer ülkelerde özgürlük karşıtı politikalar dayatıyorlar. Afganistan, ABD’nin özgürlük adı altında işgal ettiği en açık ve yakın örnek” sözlerini kullandı.

“Suça bulaşanlar cezalandırılmalı”

Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin din temelinde halkçı ve özgürlükçü olduğunu belirterek ülke içerisinde kimilerinin Batı tesirinde kaldığını söyledi. Ülke genelinde devam eden şovlarda protestocuların birbirinden ayrılması gerektiğini kaydeden Hamaney, şovlarda cinayet, tehdit ve tahrip cürümlerine bulaşanların cezalandırılması gerektiğini söz etti. Hamaney, “Kamu malına zarar verenler, cinayet işleyenler ve halkı tehdit edenler işledikleri suçlar oranında cezalandırılmalıdırlar. Elbette bu yargı erki aracılığıyla yapılmalıdır. Kimse kendince ceza kesemez” formunda konuştu. Göstericilerin birbirinden ayrılması gerektiğini ve birtakım göstericilerin kandırıldığını belirterek onlara nasihat edilmesini isteyen Hamaney, “Şükürler olsun düşman başarılı olamadı. Düşmanın yalanlarına kanan ve aldananları kurtarmalı ve nasihat etmeliyiz. Suça bulaşanlar ise cezalandırılmalı” dedi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu