Haber

Ukraynalı milyarderler Fransız Rivierası’nda

Rusya yanlısı Ukraynalı milyarderlerin, oligarkların ve milletvekillerinin değerli bir kısmı Fransa’ya kaçtı. Bazıları burada yeniden düzenleniyor. Tetyana Sapyan, Rusya’nın Kiev’e düzenlediği füze saldırıları nedeniyle röportajı hep ertelemek zorunda kaldı. Ancak “Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu” Sözcüsü, kapsamlı bilgi sağlamaya kararlı olduğunu defalarca vurguladı. Soruşturma Ofisi, ABD FBI veya Alman Federal Kriminal Polis Teşkilatının yerine geçer.

Teşkilatın araştırmaları tüyler ürpertici gerçekleri ortaya çıkardı: Bazı Ukraynalı oligarklar, milyarderler ve milletvekilleri aileleriyle birlikte ülkeyi terk ederken, Ukrayna’daki insanlar kendilerini Rus hava saldırılarından korumak için sığınaklarda toplandı ve Ukrayna ordusu Rus işgalcilere karşı savaştı ve ağır acılar çekti. kayıplar. Hatta bazıları 24 Şubat’ta Rus işgalinin başlamasından kısa bir süre önce yurt dışına çıktı.

1800 kilometre uzaklıktaki Fransız Rivierası’nda (Cöte d’Azur) Ukrayna plakalı lüks limuzinlerin sayısının her geçen gün artması, burada yaşayanları şaşırtıyor. Bu garip görüntü, işgal altındaki ülkeden gelen acı haberle uyuşmuyor.

Para dolu bavullar

Ukraynalı bir blog yazarı, Macar gümrük yetkililerinin iddiaya göre Ukrayna’dan gelen lüks limuzinlerde buldukları, içi 17 milyon dolar ve bin avrodan fazla nakitle dolu birkaç bavulun fotoğrafını yayınladı. Söz konusu para ülkeden çıkarken Ukrayna gümrüğüne beyan edilmedi. Ancak gümrük beyannamesinden muaf olan nakit para üst limiti 10 bin euro.

DW’ye verdiği demeçte, bu kişiler hakkında aylardır soruşturma yürüttüklerini doğrulayan Sapyan, “Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu tarafından incelenen kişiler arasında devlet temsilcileri, ekonomitemsilciler, eski yargı çalışanları ve hatta milletvekilleri.”

Eylül ayının ortasından bu yana soruşturma kapsamında 80’den fazla kişinin durumu incelendi. Soruşturma listesinde birkaç düzine başka isim var.

Uluslararası tutuklama emri çıkarıldı

Ukrayna’dan Fransa’ya kaçan süper zengin iki savaş mültecisi için uluslararası tutuklama emri çıkarıldı. Ancak Sapyan’ın Ukrayna’ya iade edilip edilmeyeceği konusunda bazı şüpheleri var.

Ukrayna parlamentosunun altı eski ve mevcut üyesi de soruşturma altında. Yaz aylarında, Başkan Volodymyr Zelensky, Rusya yanlısı “Muhalefet Platformu” partisinin parlamento grubunu yasakladı. Kiev merkezli sivil toplum kuruluşu Chesno’dan Oleksandr Zalishenko, bu milletvekillerinden bazılarının daha sonra “Ukrayna’nın Yeniden İnşası” adlı yeni bir meclis grubu oluşturduğunu söylüyor: “Bu yeni meclis grubu uzaktan, yani internet üzerinden oluşturuldu. Ukrayna ya da genel kurul salonunda ya da parlamento binasında yoktu.”

Ukraynalı milletvekilleri milyarderlerin villalarında

Yolsuzluk uzmanı Zalishenko, sürgündeki bu milletvekillerinin Ukrayna siyasetindeki nüfuzlarını korumaya çalıştıklarını söylüyor: “Bazıları uzaktan çalışıyor ve faturaları dijital ortamda sunuyor. Ancak uzaktan çalışan milletvekillerine rastgele bir maaş ödenmiyor.”

Geçimlerini başka kaynaklardan sağlıyorlar. Bir kısmının milyar dolarlık villalarda yaşadığı söylenen sürgündeki milletvekilleriyle temas kurmak mümkün değil. Çünkü Rus işgalinin başlamasıyla birlikte Ukrayna parlamentosunun internet sitesinden iletişim bilgileri silinmişti.

Savaşta sorumlulukları var

Nice belediyesinden Véronique Borré, Cöte d’Azur’daki tüm Ukraynalı mültecilerin zengin olmadığını söylüyor: “Birçok anne ve çocuğa, hatta torunlarıyla gelen büyükannelere bile rastlıyoruz.”

Rus işgalinin başlamasından hemen sonraki Pazartesi gününden itibaren, Macaristan ve İtalya üzerinden Fransa’ya her gün ortalama 500 yeni savaş mültecisi geldi. Birçok belediye çok kısa sürede Fransa’nın Paris ve Strasbourg’dan sonra üçüncü büyük mülteci kampını kurmak zorunda kaldı.

Birçok caddesinde lüks limuzinlerde Ukraynalı oligarkları gösteren Borré, “Bu insanlar sadece yozlaşmış elitin bir parçası değildi. Rusya’nın saldırısına yardım ettikleri için savaşın sorumluları arasında da yer alıyorlar. Eminiz ki bunlar da yozlaşmış seçkinlerin bir parçasıydı.” Ukrayna yargısının Halkın hesap vermesi gerektiğinden eminiz.” Frank Hofman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu