Haber

Kosova ile Sırbistan Arasında Yükselen Gerginlik: AB ve NATO’dan Müdahale Çağrısı!

Cumartesi günü başlayan gerilim, Sırpların yoğun olarak yaşadığı Kosova’nın kuzey bölgesinde devam ediyor. Kosova medyası, gece boyunca bölgeden silah sesleri duyulduğunu duyurdu. Bugün aynı bölgede patlama seslerinin arttığı bildirildi.

Sırplar, bölgelerindeki yolları iş makineleriyle kapattı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırp asıllı bir polis memuruna geçtiğimiz günlerde istifa eden ve ardından görevden alınan Sırp asıllı bir polise takviye amacıyla başlayan ve silahların konuşulduğu gösterinin ardından Sırp aktivistlerin yollara kurduğu barikatların kaldırılması talimatını verdi. Pazar akşamı itibariyle tutuklandı.

Başbakan NATO müdahalesi çağrısında bulundu.

Başbakan Kurti, ‘KFOR’a hareket özgürlüğünü garanti etmesi (ve barikatları kaldırması) çağrısında bulunuyoruz… KFOR bunu bitirmek için biraz daha süre istedi, bekliyoruz’ dedi. sözünü kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic barikatları savundu.

Vuciç Pazar günü Kosova’daki Sırplara mesajının “Teslim yok, teslimiyet yok” olacağını söyledi ve Sırpların kendilerini Kosova güvenlik güçlerinden korumak için barikatlar kurmak zorunda kaldıklarını iddia etti.

AB ve NATO, Kosova’daki şiddet olaylarına tepki gösterdi.

Avrupa Birliği ve NATO, kuzey Kosova’daki şiddet olaylarına ve AB’nin Hukukun Üstünlüğü Misyonuna (EULEX) yönelik saldırılara tepki gösterdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Twitter hesabında ‘AB, EULEX’e yönelik saldırılara veya kuzeyde şiddet içeren kabahat eylemlerine müsamaha göstermeyecektir’ dedi. ifadesini kullandı.

Borrell, “Kosovalı Sırp gruplar tarafından barikatlar derhal kaldırılmalıdır. Sükunet yeniden tesis edilmelidir. EULEX, Kosova makamları ve KFOR ile uyumunu sürdürecektir. Tüm aktörler gerginliğin tırmanmasından kaçınmalıdır.” sözlerini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu