Ekonomi

TZOB Başkanı Bayraktar: “Aşırı sıcaklıklar tarımsal üretimi tehdit ediyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olan aşırı sıcakların tarım sektörünü etkileme olasılığı ile karşı karşıyayız” dedi.

TZOB Genel Lideri Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, son zamanlarda artan sıcaklıkların tarımsal üretimi tehdit ettiğini belirtti. İklim değişikliğinin değerli göstergelerinden birinin sıcaklık artışı olduğunu belirten Bayraktar, bu sıcaklıkların bitkileri gerginleştirdiğini ve verimin düşmesine neden olduğunu söyledi. Bayraktar, yağış miktarını ve güneşlenme süresini değiştiren yüksek sıcaklıkların sulama suyu ihtiyacını artırdığını ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti. Hayvanlar hastalıklara daha yatkınken verim düşüyor ve süt üretimi düşüyor” dedi.

“Sıcaklık ayçiçeği ve zeytin üretimini olumsuz etkiliyor”

Yüksek sıcaklıkların devam etmesi halinde ayçiçeği ve zeytinde sıcaklığın yarattığı yüklerin artacağını sözlerine ekleyen Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Trakya Bölgesi ayçiçeği üretim alanlarının yüzde 40-45’ini kapsıyor. Bölgede üretim sezonunda yağışların az olması nedeniyle aşırı sıcaklardan dolayı ayçiçeği bitkisinin üzerindeki baskı nedeniyle verimde düşüş bekleniyor. Akdeniz Bölgesi’nde zeytin ağaçlarının sıcaklıktan etkilenmesi nedeniyle verim bekleniyor.Dünya Meteoroloji Örgütü’nün Kuzey Yarımküre’den yaptığı açıklamaya göre, Kuzey Yarımküre’nin büyük bir bölümü çok sıcak havaların etkisi altına girdi ve sıcaklık rekorları kırılıyor. birçok ülkede kırılıyor.Özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasını etkiliyor.Verilere göre Haziran ayında kaydedilen dünya ortalamasının üzerinde sıcaklıklar gözlemlendi ve bu sıcaklıklar Temmuz ayının prestijiyle etkisini sürdürdü. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 45 dereceye kadar ulaşacak ve bu sıcaklıklar ağustos ayında da devam edecek.Her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olan çok sıcak havaların tarım kesimini de etkileme ihtimali ile karşı karşıyayız.

“Ekim ve yağışlarda sarkma başladı”

İklim değişikliğinin etkilerinin insan yaşamının her alanında olduğu gibi tarım sektöründe de görüldüğünü vurgulayan Bayraktar, “Doğaya bağımlı açık alanda tarımsal üretim, elementler nedeniyle iklim değişikliğinin etkilerinden doğrudan etkileniyor. sıcaklık ve yağış gibi.Aşırı sıcaklıklar, şiddetli yağışlar,dolu,fırtınalar,donlar.İklim değişikliği gibi doğal afetler iklim değişikliği ile çok daha yıkıcı boyutlara ulaşıyor.Ekim ayında yapılması gereken ekimler Kasım ayında yapıldı.Yapılması gereken yağışlar Kışın ise Mart ayından sonra düşerek üretim ve hasat takvimini etkiledi.Antalya’da seraları, Manisa’da bağları tahrip eden sel, “Karadeniz’in tamamında etkili olan ve fındığa zarar veren don ve şiddetli yağışlar, bunun göstergeleri. Bu usulsüzlükler hem tarımsal üretimi hem de üreticilerimizin karar alma süreçlerini etkiliyor.”

Türkiye’nin 2022-2023 döneminde tarımsal kuraklık yaşamadığını ancak yüksek sıcaklıkların tarımsal üretim için tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirten Bayraktar, uzmanların somut adımlar atılmazsa Türkiye’de doğa olaylarının etkisinin artacağı uyarısında bulunduğunu söyledi. gelecek.

“Değişen iklimle birlikte ürün desenini de değiştirmek zorundayız”

İklim değişikliği ile ilgili en değerli noktanın araştırma ve yayın faaliyetleri olduğunu belirten Bayraktar, “Değişen iklim ile birlikte çalışma düzeninde oluşacak değişimlere çiftçilerimizin ayak uydurması gerekiyor. Hangi çalışmaların yapılabileceği konusunda araştırmalar yapılmalı. İklim değişikliği ile hangi bölgede yetişir.Çiftçilerin yeni üretim modeline geçişini kolaylaştırmak için, yayılma yollarına da ağırlık verilmelidir.İklim değişikliğine uyum konusunda atılacak somut adımların ardından ‘iklim değişikliği’ Çiftçilerimizin bu yeni düzene uyum sağlayabilmeleri için tarımsal destekleme sistemine ‘uyum destekleri’ eklenmelidir.İklim değişikliğine uyum konusu çiftçilerimizi geleneksel tarım uygulamalarında bazı değişikliklere sevk edecektir.Bu gibi hareketlerin tanıtılması ve benimsenmesi gerekmektedir. yapılan Ar-Ge yatırımları, iklime dayanıklı eserlerin geliştirilmesi ve ağır tarım tekniklerinden doğaya daha az zarar veren uygulamalara geçiş gibi. Çiftçilerimiz de bilimin öncülüğünde ve onların yararına alınan kararları uygulayarak bu değişimlere ayak uydurmalıdır.

Bayraktar, Türk çiftçisinin her türlü olumsuzluğa rağmen özverili bir şekilde üretmeye devam ettiğini belirterek, kendilerine verilecek en büyük takviyenin gerçeğe ve bilimsel temellere dayalı uzun vadeli tarım politikaları olduğunu kaydetti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu