Haber

Mısır, İsveç’in Kahire’deki Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Kuran’a yönelik saldırıları kınadı.

Mısır, İsveç Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve Kuran’a yönelik saldırıları şiddetle kınadığını bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsveç’in Kahire’deki Maslahatgüzarı’nın Kuran’a yönelik ihlaller nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtildi.

Kuran’a yönelik saldırıların “üzücü olaylar” olarak değerlendirildiği açıklamada, İsveçli diplomata “Mısır’ın söz konusu olayları şiddetle kınadığı ve tamamen reddettiği” bilgisinin verildiği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu olayların İslamofobi, nefret söylemi ve aşırıcılığın büyümesine neden olduğu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ihab Nasr’ın İsveçli diplomatla yaptığı görüşmede “Mısır’ın bu olayların tekrarlanmasının tehlikeli ve olumsuz yansımaları konusunda uyarıda bulunduğunu vurguladığı” belirtildi.

Açıklamada, Mısır’ın dinleri aşağılayan veya o dine mensup insanları rencide eden eylemleri reddeden kararlı duruşu vurgulanırken, Kuran’a yapılan baskınların “hiçbir şekilde ifade özgürlüğünü temsil etmediği” ifade edildi.

Açıklamada, benzer olaylara tanık olan İsveç makamları ve diğer ülkelerin bu tür olayların tekrarlanmaması için önlemler alması ve faillerden hesap sorması gerektiği de vurgulandı.

Ne oldu?

Daha önce Kuran’a yönelik saldırılara tanık olan İsveç’te Irak asıllı Salwan Momika, 28 Haziran’da İsveç’in başkenti Stockholm’de Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Mescidi önünde polis nezaretinde Kuran-ı Kerim yaktı. ???????

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu