Haber

Papa John Paul II, papalığından önce bazı rahiplerin çocuk istismarını görmezden geldi.

Hollandalı bir gazetecinin araştırması, Papa II. John Paul’ün (Ioannes Paulus II) Katolik Kilisesi’ne başkanlık ettiği bölgedeki bazı rahiplerin çocuk istismarını görmezden geldiğini ortaya çıkardı.

Hollandalı kamu yayın kuruluşu NOS’ta yer alan haberde, gazeteci Ekke Overbeek’in Papa II. John Paul’ün doğduğu ve piskoposluk yaptığı Polonya’da üç yıl boyunca yürüttüğü arşiv araştırmasına yer verildi.

Söz konusu araştırmaya göre, Papa II.

Papa John Paul II, tacize karışan bir rahibi görevden almadı ve onu başka bir piskoposluğa gönderdi.

Çocuk istismarı ile suçlanan Eugeniusz Surgent adlı bir rahibin oda arkadaşından alınan bilgilere göre Surgent, John Paul II’ye yazdığı mektupta çocuk istismarı için özür dilemesine rağmen istismarı tekrarladı.

Çocuklarını taciz etmekle suçlanan başka bir rahip de II. John Paul ile konuştu.

Araştırmadan Overbeek, “Krakow piskoposluğunda bazı rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair güçlü kanıtlar buldum. Henüz papalığa gelmemiş olan II. John Paul’ün tacizci rahipleri başka yerlere göndererek tacizi görmezden geldiğini gördüm. ve görevlerine devam etmelerine izin vererek yeni kurbanların ortaya çıkmasına neden oldu. Bunu tespit ettim.” sözlerini kullandı.

“Cinsel taciz skandallarında kiliseyi suçlu bulmayanların gerekçesi, Papa’nın bundan haberi olamayacağı, durumun ciddiyetinin çok geç farkına vardığı ve bunun benzersiz bir olay olduğu iddiasına dayanıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kiliseler için bir sorun” dedi Overbeek. değerlendirmesini yaptı.

Gazeteci Overbeek’in ilk taslağı Varşova Üniversitesi Kültürel Antropoloji Profesörü Stanislaw Obirek tarafından incelenen kitapla ilgili araştırmasını kitap olarak hazırladığı ve yakında Lehçe olarak yayınlanacağı belirtilen haberde, “Doğrudur. John Paul II’nin gençliğinde bir aziz olduğu mitlerini ve tutarlı tarihsel bilgileri ilk elden yok etmeye yetecek kadar.” yorum kaydedildi.

Haberde, Overbeek’in kitabını inceleyen ve Washington’daki Vatikan Büyükelçiliği’nde çalışan ABD’li rahip Tom Doyle, “Jean II, çözümün değil, sorunun parçasıydı” dedi. değerlendirmesi de yer aldı.

Katolik Kilisesi soruları yanıtlamadı

NOS, Katolik Kilisesi ve Krakov Piskoposluğunun Overbeek’in araştırmasıyla ilgili iddialara yanıt vermediğini belirterek, Vatikan’ın Papa II. John Paul’ün Krakow’da görev yaptığı dönemi araştırabileceğini ve o dönemde mağdur olanların ortaya çıkarılmasını istediğini belirtti.

Papalığa başladığı 1978’den 2005’teki ölümüne kadar Katolik dünyasının ruhani lideri olan Papa II. John Paul, 1958-1964’te Krakow piskoposuydu.

Haberde, Polonya zımni servisinin arşivlerinin halka açık olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu