Ekonomi

Coinbase, SEC’in uyarı bildirimine yanıt verdi

Investing.com – Kripto endüstrisinde sıcak kalmaya devam ediyor madeni para tabanıSPK tarafından gönderilen ihtara net yanıt verdi.

Coinbase yetkilileri, SEC’inkripto alanında açık bir şekilde net düzenlemeler talep ederek ve platformdaki kripto varlıkların menkul kıymetler olduğunu reddederek yanıt verdi.

Açıklama Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ve şirketin Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal’dan geldi. Youtube’da yayınlanan videoda Paul Grewal, Coinbase’in uyumluluk konusundaki taahhütlerini her dönem yerine getirdiğini ve şirketin NasdakBorsaya kote olduktan sonra aslında yasal düzenlemelere tabi olduğunu hatırlattı.

Grewal ayrıca, SEC’e kaydolabilmeleri için, teknolojilerine uygun açık bir düzenleme ve kurallar çerçevesinin uygulamaya konması gerektiğini savundu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong yaptığı açıklamada, şirketin düzenleyici çerçeve içinde çalışmayı taahhüt ettiğini ve platformlarında menkul kıymetleri listelemediklerini yineledi. Armstrong, Coinbase’in listeleme konusunda özenle çalıştığını ve gelen listeleme taleplerinin yaklaşık %90’ını reddettiğini söyledi.

Mart ayında SEC, Coinbase’e resmi bir bildirim göndererek menkul kıymetlerin borsada işlem gördüğü iddiasına bir yaptırım uygulamadan önce son uyarısını yaptığını açıkladı. Bunun üzerine Coinbase, geçen yıl açık kural taleplerine yanıt verilmediği gerekçesiyle düzenleyici kurumdan net bir yanıt almak için karşı atağa geçti. SEC’i dava etmek açıldı. Şirket yetkilileri ayrıca SEC’in ne tür bir talepte bulunduğu konusunda hala belirsizliğin olduğunu savunuyor.

SEC Lideri mevcut kuralların yeterli olduğunu savunuyor

SEC Lideri Gary GenslerMevcut menkul kıymetler kurallarının kripto bölümünü düzenlemek için yeterli olduğunda ısrar ederken, kripto alanında faaliyet gösteren şirketlerin bir an önce SEC’e kaydolması gerektiğini söylüyor.

Öte yandan başta Coinbase olmak üzere birçok şirket, mevcut mevzuatın kripto bölümü için yeterli olmadığını savunuyor. Ayrıca şirketler, SEC’in kayıt süreciyle ilgili yeterli rehberlik sağlamadığından ve kayıt sürecinin oldukça maliyetli olduğundan şikayet ediyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu