Ekonomi

Başarsoft, “Deprem Yardım İhtiyaç Haritalama Portalı”nı kurdu

Başarsoft, Kahramanmaraş merkezli toplam 10 ili etkileyen depremlerde kullanılmak üzere “Deprem Yardım İhtiyaç Haritalama Portalı”nı hizmete açtı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre söz konusu portal, depremde yolların ve binaların yıkılması, adres levhalarının kaybolması gibi durumlarda koordinat bazlı ulaşım sağlıyor ve grupları yardım istenecek enkaza yönlendiriyor.

Başarsoft ekibi, Twitter ve diğer sosyal medya ağlarındaki yardım taleplerini tarayarak adres ve talep detaylarını ayıklayarak sınıflandırdı.

Ardından koordinatörlüğünü yaptığı ve yeni kurduğu https://deprem.basarsoft.com.tr portalına giriş yaptı. Böylece adrese ihtiyaç duymadan yardım arayanların yerinin tespit edilmesini sağladı.

Portal, ihtiyacı olan herkesin yardım talebinde bulunabilmesi için planlandı.

Yeni isteklerin uygun bir biçimde girilebilmesi için portala kolay bir “+” düğmesi eklenmiştir. Bu “+” tuşuna basıldığında bilgi giriş ekranına ulaşılır ve kişinin adı, bulunduğu adres, son haberin verildiği tarih, battaniye ve mama ihtiyacı gibi bilgiler sisteme kaydedilebilir. .

Toplanan veriler Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı tüm kamu kurumlarına harita tabanlı bilgi sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne ve AFAD’ın AYDES uygulamasına aktarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu