Haber

Almanya’dan skandal adım: Sandık kurulmasına izin vermediler!

Almanya ve Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy verme işlemleri başladı.

Türkiye dışında en fazla seçmenin bulunduğu Almanya’da 16 ilde seçmenler, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için yerel saatle 09.00 itibariyle oy kullanmaya başladı.

ALMANYA’DAN SKANDAL ADIMI

Yurt dışı temsilciliklerinde oy kullanma işlemleri 9 Mayıs’a kadar, gümrüklerde ise 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. Yurt dışında en fazla seçmenin bulunduğu Almanya’da federal hükümet, gurbetçilerin oy kullanmasını zorlaştıracak skandal bir adım attı. Almanya bazı bölgelerde sandık kurulmasına izin vermedi.

VATANDAŞLARIMIZI GÜÇLENDİRECEK BİR DURUM

Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, CNN Türk’ün canlı yayınında Almanya’nın Göksu Öngören Özgür’e yönelik kararını değerlendirdi.

‘Önümüzdeki iki gün içinde Dışişleri Bakanlığımız ve temsilcilerimiz Almanya’da bu noktada çalışmalarına devam edecek’Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü;

“Duyduğumuz ve aldığımız haberlere göre Almanya’nın bu tavrı düşmancadır ve oradaki vatandaşlarımızı zor durumda bırakacaktır. Umarım önümüzdeki iki gün içinde bu kararı gözden geçirip asıl meseleye gelirler.”

‘SİYASİ BİR KARAR’

Kılıç, “Siyasi görüşü ne olursa olsun, orada yaşayan tüm Türk vatandaşlarının demokratik oy kullanma haklarını kullanmaları için bu fırsatın sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden umarım bu kararı gözden geçirip değiştirirler. Bu siyasi bir karar, çok net söylemeliyim. Ve bu noktada iki ülke arasındaki bağların yapılan yanlışlardan dönmesi önemlidir.sözlerini kullandı.

cine-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu