Haber

ABD’de Tehlikeli Sıcak Dalgası Doğuya Yöneliyor

ABD’de Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), haftalardır özellikle ülkenin batısında devam eden tehlikeli sıcak hava dalgasının doğu kesimine ilerleyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Axios haber sitesine göre doktorlar kavurucu sıcaklar nedeniyle acil servise başvuranların sayısının arttığını belirtirken, NWS aşırı sıcakların ülkenin diğer eyaletlerine de sıçrayabileceğini duyurdu.

Açıklamada, ABD’nin batısı başta olmak üzere Teksas ve Florida eyaletlerinde haftalardır devam eden tehlikeli sıcak hava dalgalarının ülkenin doğusunu da etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yaklaşık 78 milyon insanın yaşadığı ülkenin bazı bölgelerinde tehlikeli derecede yüksek sıcaklıkların görülebileceğine dair bir alarm yayınladı.

NOAA bilgilerine göre bu yıl ABD’de termometreler yaklaşık 13 bin kez rekor sıcaklık gösterirken, 15 binden fazla düşük sıcaklık kaydı kaydedildi.

Teksas’ın El Paso şehrinde sıcaklık 38 gün boyunca 38 dereceyi aşarken, Arizona eyaletine bağlı Phoenix şehri, bir ayda 38 derecenin üzerinde sıcaklık yaşayan ilk büyük ABD şehri olma rekorunu elinde tutuyor.

NWS, 43 gündür 38 derecenin üzerinde seyreden sıcaklığın Miami’de de devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Artan sıcaklık ölüme neden oluyor

Aşırı sıcaklık uyarılarının yapıldığı Nevada’da 45.5 derecede yürüyüş yapan iki kadın, 22 Temmuz’da Valley of Fire State Park’ta ölü bulunmuştu.

Yetkililer, hafta sonu sıcaklık verilerinin dünya rekoruna yaklaştığı Kaliforniya’daki Death Valley’de 71 yaşındaki bir adamın, 49.5 dereceye ulaşan havada kötüleşerek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi.

CDC, ülkede her yıl yüzlerce insanın aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtirken, bilim insanları gerçek sayının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

dünya ısınıyor

Küresel ortalama sıcaklığın 17.18 derece olarak ölçüldüğü 4 Temmuz, dünya çapında rekor düzeyde en sıcak gün oldu.

Dünya Meteoroloji Örgütü de El Nino koşullarının başladığını ve sıcaklık artışlarının hız kazanabileceğini bildirdi.

Küresel ortalama sıcaklık daha önce Ağustos 2016’da 16,9 derece olarak ölçülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu