İş

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları tarihi dibe yakın

ABD işsizlik maaşı müracaatları geçtiğimiz hafta beklentilerin aksine yavaşça düşerken iktisadın başka kısımlarının yavaşladığı bir periyotta işgücü piyasasının gücüne işaret eder formda tarihi düşük düzeylere yakın seyretti.

Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü yayımladığı bilgilere nazaran birinci işsizlik maaşı müracaatları 12 Kasım’da sona eren haftada 4 bin düşerek 222 bine geriledi. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan kestirimi 228 bin olarak gerçekleşmişti.

Devam eden müracaatlar ise 5 Kasım’da sona eren haftada arka arda beşinci haftada da yükselerek 13 bin artışla 1,51 milyona ulaştı. Artış eğiliminin devam etmesi artan sayıda Amerikalının daha uzun müddet işsiz kaldığının işareti olabileceği bedellendiriliyor.

Fed’in ekonomiyi yavaşlatmaya yönelik agresif eforlarına karşın patronlar muteber bir süratle işe alımlara devam ediyor. ABD istihdam verisi geçtiğimiz ay beklentilerin üstünde gelmişti. Öte yandan iş arayan her Amerikalı için hala iki açık konum olduğu belirtiliyor.

Ekonomistler Amazon ve Meta üzere yüksek profilli şirketlerde yaşanan son işten çıkarma dalgasının genel işgücü piyasasının sağlıklı bir göstergesi olmadığını söylese de beyaz yakalı sanayilerde yaşanan çatlaklar bariz hale gelmeye başladı.

Teknoloji dalı pandemi sırasında bir işe alım çılgınlığı yaşarken imalat, cümbüş ve konaklama üzere kesimler hala açık durumları doldurmakta zorlandığı belirtiliyor.

Başvurularda 4 haftalık hareketli ortalama 221 bine yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu