Ekonomi

Zoom’dan çalışanlara ‘ofise dönüş’ duyurusu

Kovid-19 salgınıyla birlikte kullanımı artan uzaktan konferanslar ve iş görüşmeleri için kullanılan Zoom, kendi çalışanları için yeni bir karar aldı.

Zoom tarafından yapılan açıklamada, hibrit çalışma modelinin çalışanlar için en verimli çalışma yöntemi olduğu ve yeni sistemin ağustos ve eylül aylarının prestijiyle kademeli olarak hayata geçirileceği bildirildi.

Yapılan açıklamada, herhangi bir ofisten 80 kilometre uzakta olan herkesin haftada en az iki kez ofise gitmesini sağlayacak yeni sistemin şirketi daha iyi bir konuma getireceği ve çalışanlarına verimliliklerini artırmak.

Wall Street Journal’ın 2022’de açıkladığı verilerde şirket çalışanlarının yüzde 75’inin uzaktan çalıştığı, yüzde 24’ünün hibrit şekilde çalıştığı ve sadece yüzde 1’inin olağan çalışma sistemini uyguladığı kaydedildi.

Çalışanlar evden işe sistemine daha yatkın

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir anket, ABD çalışanlarının yüzde 12’sinin uzaktan çalıştığını, yüzde 29’unun ise hibrit çalışma modelini kullandığını ve birçok çalışanın bir dereceye kadar ev eksenli çalışmayı sürdürme eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Daha önce Stanford Üniversitesi tarafından yapılan başka bir çalışmada, uzaktan çalışma sisteminin İngilizce konuşulan ülkelerde daha yaygın olduğuna dikkat çekilmişti.

ABD’de Kovid-19 salgını öncesinde evden çalışma oranı sadece yüzde 5 iken, dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar, patronların uygun gördüğünden daha esnek çalışma saatlerine sahip olmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu