Haber

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit Yenişehir’de yeşil alan sayısını arttırdık

Mersin Yenişehir Belediyesi gelecek jenerasyonlara daha yeşil bir kent bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Toros Üniversitesi öğrencileri ile birlikte 50.Yıl Mahallesi’nde turunç, jakaranda ve orkide fidanları toprakla buluşturdu. Lider Özyiğit “Yenişehir’imizde bulunan yeşil alan sayısını arttırdık, vatandaşlarımız daha yeşil bir Yenişehir’de yaşasın diye çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma günü aktiflikleri kapsamında Toros Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Topluluğu öğrencileri ile birlikte orkide, jakaranda ve turunç fidanlarını toprakla buluşturdu. 50.Yıl Mahallesi’ndeki fidan dikim etkinliğinde öğrencilerle birlikte fidanlara can suyu veren Lider Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak İklim ve Güç için Avrupa Belediye Liderleri Sözleşmesi’ne imza attıklarını da hatırlattı. Lider Özyiğit, “Yaptığımız işlerle tabiata katkı sunmamız gerekiyor. Bugün oluşturduğumuz korulukta insanlarımız rahat bir nefes alacak, yürüyüş yapabilecek ve bu ağaçlar tabiata katkı sunacak. Burası artık bizim ve buraya gözümüz üzere bakacağız. Gençlerimizin de burada sorumluluğu var. Onlarda buraya gözü üzere bakacaklardır. Yenişehir, Mersin’in nüfus yoğunluğu en yüksek ilçesi. Yenişehir’de yeşil alanları artırmak üzere bir zorunluluğumuz var. Bu bahiste uğraşlarımız sürüyor. Yeşil alan ve park alanları oluşumu noktasında takımlarımız ağır çalışıyor. Bunun üzere öteki yeşil alan artırma çalışmalarımızı gençler ile birlikte yapacağız. Onlara güveniyoruz ve bu sorumluluğu almaları gerekiyor. Bu aktiflikte emeği geçen tüm grup arkadaşlarımıza ve Toros Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Öğrenci Topluluğuna teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yapı kullanma izinlerinde ağaç dikim mecburiliği

Yenişehir’de yapı kullanma müsaadesi kuralları ortasında ağaç dikim mecburiliği da getirdiklerini kaydeden Lider Özyiğit, “ Yenişehir’de bina oturumu dışında kalan alanda her 15 metrekareye bir ağaç dikilmesi zorunluluğu getirdik. Beton döküyorsak, yeşillendirme de yapmalıyız. Doğadan aldığımızın yerine koymamız gerekiyor. Sürdürülebilirliği ancak bu şekilde sağlayabiliriz.” dedi.

Toros Üniversitesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Öğretim Vazifelisi Nevzat Erol, Toros Üniversitesi olarak ağaçlandırma konusuna çok değer verdiklerini belirterek geçtiğimiz yıllarda da Yenişehir Belediyesi ile birlikte ağaçlandırma aktifliği yaptıklarını hatırlattı. Erol “Geçtiğimiz yıllarda Yenişehir Belediyesinin de paydaşı olduğu ağaçlandırma etkinliğinde 3 bin 700 çam ağacını toprakla buluşturmuştuk. Bu sene de öğrencilerimiz ‘Benim de dikili bir ağacım var’ diyebilsin diye bu etkinliği düzenledik.” sözlerine yer verdi. Toros Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Tiinçe Aksak ise öğrencilerin tabiat ile buluşmasının çok değerli olduğunu söyleyerek “Milli Ağaçlandırma Günü ile ilgili böyle bir etkinlik düzenledik. Bu etkinlikte bize destek oldukları için Yenişehir Belediyemize teşekkür ederiz. Ağaçlandırmamızı gerçekleştirdik, emeği geçenlere teşekkür ederiz.” dedi. Toros Üniversitesi öğrencisi Çağla Turgut ise aktiflikten çok keyif aldıklarını, dikili bir ağacım olsun demenin değerli olduğunu söyledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu