Teknoloji

Yapay Zekanın Sınırlarını Zorlayan 5 Yeni Özellik ChatGPT’ye Geliyor!

Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen ChatGPT’nin yeni özellikleri açıklandı. Çoğu insanın işine yarayacak bu güncellemeleri burada bulabilirsiniz?

Kaynak:https://www.wired.com/story/5-updates…

OpenAI, geliştirici konferansında ChatGPT ve diğer yapay zeka araçları için bir dizi yeni özelliği duyurdu.

Chatbot’lar için yaratıcı bir araç olan GPT’ler (üretken önceden eğitilmiş transformatörlerin kısaltması) ve ChatGPT’nin yeni modeli olan GPT-4 Turbo, şirketin etkinliğinden çıkan en önemli duyurular arasında yer alıyor.

OpenAI’nin ChatGPT’ye yeni bir model vermesi ilk kez değil. Bu yılın başlarında OpenAI, ChatGPT algoritmasını GPT-3.5’ten GPT-4’e güncelledi.

Önceki versiyonlara göre modelin önce ChatGPT Plus abonelerine, ardından da genel kullanıcıya sunulması mümkün.

OpenAI, WIRED’in yeni ChatGPT modeline erken erişim talebini reddetse de GPT-4 Turbo’nun farklı olması beklenen bazı özellikler şunlardır:

1. ChatGPT’nin son kullanma tarihinin Eylül 2021 ile sınırlı olduğuna dair sürekli hatırlatmasına elveda deyin. OpenAI CEO’su Sam Altman, “GPT-4’ün dünya hakkındaki bilgilerinin 2021’de sona ermesinden hepimiz muhtemelen sizden daha fazla rahatsızız” dedi. konferans.

Yeni model, Nisan 2023’e kadar bilgi içermesi sayesinde taleplerinize daha güncel bir bağlamda yanıt verebilmektedir.

Altman, ChatGPT’nin bilgilerinin bir daha asla bu kadar güncelliğini yitirmemesini sağlamayı planladığını belirtti. Bu bilginin nasıl elde edildiği, yazılarının OpenAI tarafından izinsiz kullanılmasından memnun olmayan yazarlar ve yayıncılar için büyük bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

2. İsteklerinizi çok uzun ve ayrıntılı bir şekilde dile getirmekten çekinmeyin! Altman, “GPT-4 Turbo, 128.000 token’a kadar bağlamı destekliyor” dedi.

Belirteçler bir isteğe ekleyebileceğiniz kelime sayısıyla eşanlamlı olmasa da Altman, yeni sınırı yaklaşık 300 kitap sayfası tutarındaki kelime sayısına benzetiyor.

Diyelim ki chatbot’tan büyük bir belgeyi analiz etmesini ve size bir özet sunmasını istiyorsunuz. Artık GPT-4 Turbo ile aynı anda daha fazla bilgi girebilirsiniz.

3. ChatGPT’nin, yaptığınız bir talebin ince ayrıntılarına daha fazla dikkat etmesi güzel olmaz mıydı? OpenAI ile karşılaştırıldığında yeni model daha iyi bir dinleyici olacak.

‘GPT-4 Turbo, özel formatlar oluşturmak (örn. ‘her zaman XML’de yanıtla’) gibi talimatların dikkatle takip edilmesini gerektiren görevlerde önceki modellerimizden daha iyi performans gösteriyor’

4. Çoğu ChatGPT kullanıcısı için bir öncelik olmayabilir, ancak geliştiriciler için OpenAI’nin uygulama programlama arayüzünü kullanmak oldukça değerli olabilir.

Altman, ‘Yeni fiyatlandırma, bin istek tokenı başına bir sent ve bin tamamlama tokenı başına üç senttir’ dedi. Meslekten olmayanların ifadesiyle bu, GPT-4 Turbo’nun geliştiricilere bilgi girişi ve yanıt alma konusunda daha az maliyet getirebileceği anlamına geliyor.

5. ChatGPT Plus aboneleri, kullanmak istediğiniz chatbot araçlarını seçebileceğiniz GPT-4 açılır menüsüne aşina olabilir.

Örneğin, yapay zeka tarafından oluşturulan görselleri istiyorsanız Dall-E 3 beta sürümünü veya internetten bağlantılara ihtiyacınız varsa Bing Gözat sürümünü seçebilirsiniz.

Bu açılır menü yakında yazılım mezarlığına gidecek. Altman, “Geri bildirimlerinizi duyduk. Model seçici son derece sinir bozucuydu” dedi.

GPT-4 Turbo ile güncellenen chatbot, doğru araçları seçecek, örneğin bir fotoğraf istediğinizde, isteğinize yanıt vermek için Dall-E 3’ü otomatik olarak kullanması bekleniyor.

Bu yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu