Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro muhalefet ile yeni bir sayfa açtıklarını söyledi

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, muhalefet ile Meksika’da yeniden başlayan diyalog görüşmelerinin ülkesi adına “yeni bir sayfa açtığını” duyurdu.

Twitter hesabından muhalefetle imzalanan kısmi anlaşmayı paylaşan Maduro, “Başkanlığını yaptığım Bolivarcı Hükümet ile muhalefetin oluşturduğu Üniter Platform arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlaması, AB’ye hakikat ilerlemek için yeni bir sayfa açtı. Bu mutabakat, Venezuelalıların barış ve iyiliği içindir.” sözünü kullandı.

Meksika’nın başkenti Meksiko’daki Sofitel Oteli’nde, iktidar ile muhalefet temsilcileri, Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve Norveç’in arabulucu temsilcisi Dag Nylander önünde kısmi mutabakat imzalamıştı.

Anlaşma ile tarafların, fakirler için sıhhat, besin ve eğitim programlarını finanse etmek için BM tarafından yönetilen bir fon oluşturma konusunda uzlaştıkları kaydedilmişti.

Anlaşmaya Maduro, muhalefet başkanı Juan Guaido ve ABD tarafı temsilcilerinin imza attığı tabir edilmişti.

Öte yandan, Joe Biden idaresinin de taraflar ortasında tekrar başlatılan yeni müzakereleri hızlandırmak gayesiyle Venezuela’ya yönelik bazı petrol yaptırımlarını hafiflettiği açıklanmıştı.

Hükumet ile muhalefet temsilcilerinin 17 Ekim 2021’de tekrar bir ortaya gelmesi beklenirken Venezuelalı Alex Saab’ın ABD’ye teslim edilmesi üzerine iktidar görüşmelerden çekilme kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu