Dünya

Sabancı CEO’su Alper’den Davos’ta geri alım ve temettü duyurusu

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Davos Hill’de Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Küresel sorunların çözümü olmadığının ve artık harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Alper, Sabancı Holding’in yeni yatırımlarından bahsetti.

Zirveyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Alper, “Dünya, küresel güç krizi, enflasyonist baskılar, gıda krizi ve resesyon gibi sorunlar yumağı içinde. Parçalanmış bir dünyanın geleceğini tasarlamak, Davos’un ana gündemidir. Bu da demek oluyor ki, son 5 yıldır dünyanın karmaşık sorunlarına kalıcı çözümler üretemiyoruz. En büyük beklentim telaffuzdan eyleme yol haritalarımızı belirleyip hayata geçirdiğimiz bir dönem olması. Tedarik zincirlerinin dönüşümü Türkiye için bir fırsattır. Türkiye’nin coğrafi avantajı devam ediyor. Öngörülebilirlik, rekabet için en değerli kriterdir. Türkiye dünyanın saf elektrik üretim merkezi olabilir. Türkiye elektrik ve sanayi alanında fark yaratabilir” dedi.

“Sürdürülebilirliğe yatırım yapıyoruz”

Holdingi değerlendiren Alper, yeni dönemde yapacakları yatırımların altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yeni bir iklim teknolojileri şirketi kurduk. Yabancı enerji yatırımlarına başladık. Önümüzdeki dönemde iklim ve ekipman teknolojileri ile dijital teknolojilere ağırlık vereceğiz. Sürdürülebilir alanlarda taraf tutan firmalardan biri olmak istiyoruz. Dünya ölçeğinde yeni dönem yatırımlarını hayata geçirmeye hazırız. Önümüzdeki 20-25 yılda dünyayı şekillendirecek olan sürdürülebilirlik etrafında şekillenecek yeni teknolojiler olacak. Türkiye olarak ya bunun müşterisi konumunda olacağız ya da onu şekillendiren dinamiklerin içinde olacağız. Sabancı Holding olarak buraya yön veren oyun kurucu olarak yer almak istiyoruz ve yatırım yapıyoruz” dedi.

“Hisse geri alımlarında hedef iskonto oranının düşürülmesi”

Alper, özel görüşmede holdingin geri alım programı ve temettü dağıtımı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Alper, “Son 5 yılda yaptığımız yatırımı önümüzdeki 5 yılda ikiye katlayacağız. Bunların yüzde 25’ini mevcut işlerimizi büyütmek ve korumak için yapacağız. Belirttiğim alanlarda yüzde 75 yapacağız. Yatırım için paramız ve borç alma imkanımız var. Hisse geri alım programımız ile hissemizi destekliyoruz. Sabancı Holding şirketlerimizin değer kazanmaya devam edeceğine inanıyoruz. Hedefimiz iskonto oranını düşürmek. Kâr dağıtım politikasında bu yıl da yüzde 5-20 bandında dağıtım yapacağız. Bazı şirketlerimizde enflasyon muhasebesi sonuçlarımızı geri çekiyor.”

ovacikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu