Haber

Putin’e darbe girişiminde bulunan Yevgeny Prigojin’den bakın kim çıktı!

  •     HABER7

Şubat 2022’den bu yana Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Rus çetesi Wagner, Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı darbe girişiminde bulundu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde kilit rol oynayan ancak son dönemde Rus yönetimine karşı sert açıklamalarda bulunan Rus çetesi. Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojinliderliğindeki askerler Rostov-Na-Don’daRus Güney Askeri Bölgesi, Karargah binasını kuşattı.

LİDERLER HATA MAKİNESİ

Putin’den Wagner krizi açıklaması “Dış düşmanlarımız birliğimizi bozmaya çalışıyor. Biz devletimizi savunmaya hazırız. Bu tam bir ihanettir.”açıklama yaparken Wagner Grubu’nun lideri Yevgeny Prigojin Geçmişiyle ilgili bilinmeyenler ortaya çıktı. Bugün Rusya’da Putin hükümetini devirmeye çalışan Prigojin, geçmişte uzun süre hapis yatmış ve bir suç makinesi gibiolduğu biliniyordu.

9 YIL HAPİS

Gençlik yıllarında kros kayakçısı olmak isteyip sporda başarısız olanlar Yevgeny Prigojin Okul hayatından sonra bir suç makinesine dönüştü. 1979’da bir soygun kabahatine karıştı ve cezası ertelendikten sonra yaşananlardan ders çıkarmadı. Prigojin Yanında topladığı birkaç kişiyle lüks mahallelerdeki villaları soymaya başladı. Hırsızlığın ardından Prigojin, dolandırıcılık suçları işlemek ve gençleri suça bulaştırmaktan toplam 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sovyet hapishanelerinde Rus oligark 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı1990 yılında cezası affedildikten sonra serbest kaldı.

PAZARDA SANDVİÇ SATILDI

hapiste uzun süre Prigojin Hapisten çıkınca annesiyle birlikte marketlerde sosisli sandviç satmaya başladı. işler iyi gidiyor Prigojinçok kısa bir süre için restoran zincirlerine sahip oldu. SovyetlerRusya Federasyonu’nun dağılması sırasındaki girişimciliğinin işe yaradığını belirterek kısa sürede adını Rus zenginleri arasına yazdırdı.

PUTİN’İN ÖZEL ŞEFİ OLDU

Hapisten çıkan ve iş hayatında büyük başarılara imza atan Prigojin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özel Şefihangisi ve ‘Kremlin Şef’İlerleyen dönemlerde birçok sektöre atılan Rus ismi, dünya liderlerini restoranlarında ağırlamaya başladı.
2014 YILINDA WAGNER’I KURDU

2014 yılında başladı Donbasssavaşta Rus kuvvetlerini desteklemek isteyen Prigojin,Mayıs 2014’te Wagner, paralı asker grubunu kurdu. Wagner grubukısa bir zaman içinde Afrika, Suriye ve Ukrayna Birçok çatışmaya karışacak şekilde büyüdü. Wagner grubu, Putin’in ordusu olarak tanındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu