Ekonomi

Petrolde keskin düşüş

ABD ham petrolü, Pazartesi günü yaklaşık yüzde 4 kayıpla 7 Ekim’den bu yana tüm kazanımlarını silip 82 doların üzerinde yatay seyretti. Küresel gösterge Brent 88 doların altında altında öyleydi. Başbakan Binyamin Netanyahu ateşkesi reddederken, Gazze’nin karadan işgali, ham petrol arzını riske atabilecek daha geniş bir bölgesel çatışmayı tetiklemedi.

Ham petrol, savaştan zarar gören fiyatlar ve karışık talep göstergeleri ile çalkantılı bir ayı tamamlıyor. Çatışmanın tetiklediği risk priminin azalması ve küresel yavaşlama endişelerinin yeniden öne çıkmasıyla birlikte hem ABD ham petrolü hem de Brent Ekim ayında düşüşlerini sınırlama yolunda ilerliyor. Asya’dan gelen veriler, Çin’deki üretimin yeniden daralmaya başlamasıyla birlikte riskleri vurguladı.

IG Asya Pazar Stratejisti Yeap Jun Rong, “çatışmanın hala kontrol altına alınabileceğine dair beklentilerin” bulunduğunu ve bunun da savaş riski primini sınırlayabileceğini söyledi. Ayrıca Çin verilerinin ekonomik koşullara yönelik aşağı yönlü riskleri ortaya çıkardığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu