Haber

Menzil cemaatinde iki çocuğun ölümü: ‘Ödemeyi yaptık, olay kapandı’

Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Akbaş Mahallesi’nde Menzil Cemaati’ne bağlı bir çiftlikte çalışan Suriyeli bir ailenin 2 ve 3 yaşlarındaki iki çocuğunun dün öldürülmesi davasında sanıkların adli para cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı. 21 Aralık 2018’de traktöre bağlı yem karma makinesine takıldıklarında.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, çocukların ölümünün ardından zanlılar hakkında “taksirle iki kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan Konya Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Olayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, traktöre ve yem karma makinesine bağlı olduğu yerde yaklaşmaya engel bir koruma bulunmadığı, çevrede herhangi bir uyarı levhası ve levhasının bulunmadığı belirtildi.

24 TAKSİTLE ÖDENDİ

Mahkeme, çiftliğin resmi sahibi Menzil üyesi Rayhan Tülek ile Semerkand Vakfı Konya Şubesi yöneticisi Bekir Başpınar’a toplam 60 bin 700 TL para cezası verdi. Üç kişiye taksirle iki kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan verilen para cezası 20 ila 24 taksite bölündü.

‘ÖDEMELERİMİZİ YAPTIK’

Duruşmada sözlerine başvurulan baba Hasan Ramazan ve anne Döne Abid, maddi ve manevi kayıplarının tazmin edildiğini öne sürerek sanıklar hakkında şikayetçi olmadı. Öte yandan kusurlu bulunan anne ve babalara ise “çocuklarını kaybetmeleri ve olay nedeniyle yaşadıkları derin üzüntü” nedeniyle herhangi bir ceza verilmedi.

Menzil’in sorumlularından biri olduğu belirtilen ve iki çocuğun hayatını kaybettiği faciayla ilgili yargılanan Semerkand Vakfı Konya Şubesi Müdürü Bekir Başpınar, “Bir şey yok. bu konu hakkında ayrıldı. Dava açıldı, ödemelerimizi yaptık, olay kapandı. Süreç bitti, bu konuda bilgi vermiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

haberkas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu