Ekonomi

Macaristan barışçıl çözüme desteğini açıkladı

Macaristan’a resmi bir ziyarette bulunan Macaristan Dış ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ortak basın toplantısı düzenledi.

Macaristan ve Sırbistan’ın Ukrayna-Rusya savaşının ve düzensiz göçün etkilerini hem yakından hem de ağır şekilde hissettiklerini belirten Szijjarto, “Ukrayna’da barışın bir an önce sağlanması her iki ülkenin de çıkarınadır. Savaş iki ülke için de önemli riskler de içeriyor.” dedim.

Sırbistan-Macaristan ikili ticaret hacminin geçen yıl yüzde 75 arttığını söyleyen Szijjarto, geçen yıl TürkAkım doğal gaz hattı üzerinden Sırbistan üzerinden ülkesine 4,8 milyar metreküp doğal gaz ulaştığını kaydetti.

Bir gazeteci tarafından Sırbistan-Kosova gerilimi sorulduğunda Szijjarto, Macaristan’ın diyalog yoluyla barışçıl bir çözümü ve uzlaşmayı desteklediğini ve bu nedenle NATO’nun daha önce Kosova Barış Gücü’nü (KFOR) yönetmeyi üstlendiğini söyledi.

Szijjarto, “Kosova’nın çeşitli Avrupalı ​​kuruluşlar tarafından zamanından önce kabul edilmesi, uzlaşma arayışlarını tehlikeye atabilir. Bu nedenle, Kosova’nın Avrupa Konseyi üyesi olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda bir oylama yapılırsa, hükümet ‘hayır’ oyu verecektir” dedi. dedi.

Kosova ile Sırbistan arasındaki sorunlara ilişkin “uzlaşma yolu” açıklaması

Sırbistan Dışişleri Bakanı Daciç, Kosova’daki Sırplar söz konusu olduğunda ülkesinin “üç kırmızı çizgisi” olduğunu söyledi.

Daciç, birinci kırmızı çizgilerinin “imzalanan tüm anlaşmalara saygı duymak” olduğunu belirtirken, “İkinci kırmızı çizgimiz, Kosova’nın bağımsızlığını tanımamak ve AB üyeliğini kabul etmeyeceğiz. Üçüncü kırmızı çizgimiz, Kosova’daki Sırpların güvenliğidir. .” dedim.

Daciç, ülkesinin barıştan ve uluslararası anlaşmalardan yana olduğunu vurgulayarak, “Eğer (NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü) KFOR Sırpları korumayacaksa, Sırp polisi ve ordusunu bu görevi yapmaya zorlamasınlar” dedi. dedi.

Daciç, bazı ülkelerin dışişleri bakanlarının Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ilgili olarak Sırbistan’dan açıklama istediğini, kimsenin “Kosova’daki sorunların çözümünden” bahsetmediğini belirtti.

Sırp Bakan, “Dünyadaki 193 ülkeden 106’sı Kosova’yı tanımıyor. Kosova BM Genel Kurulu’nda en fazla 84 oy alabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Daciç, Kosova ile Sırbistan arasındaki sorunların ancak “uzlaşma yoluyla” çözülebileceğini de belirtti.

Daciç, ülkesi ile Macaristan arasındaki bağların son 10 yılda “en üst düzeye” çıktığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Sırbistan ve Macaristan arasındaki ilişkiler karşılıklı güvene, işbirliğine, ortak çıkarlara, saygıya ve hem Sırbistan’daki Macarlar hem de Macaristan’daki Sırplar olmak üzere ulusal azınlıkların haklarına saygıya dayanmaktadır.”

Daciç, ülkesinin Macaristan ile enerji ve gıda alanında işbirliğine ve karşılıklı yardım sağlamaya hazır olduğunu da belirtti.

agacorenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu