Haber

İşte YETLERLİ Parti’nin yerel seçim stratejisi: Fedakarlık sırası CHP’de

Her gün yeni bir krizle ve meçhul örtü çalışmalarıyla milletin karşısına çıkan muhalefet, örgütsüz bir görüntü vermeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde konuşacağımız konulardan biri de yine pazarlık konusu olabilir. Çünkü ÂLÂ Parti olası bir yerel seçim ittifakında bu kez fedakârlık bekleyecektir.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinin kongresinde CHP’ye yönelik sözlerinin ardından partisinin önümüzdeki yerel seçimlerde nasıl bir yol izleyeceği tartışılmaya başlandı.

FEDA SIRASI CHP’DE: BAZI BELEDİYELER CHP’DEN İSTENECEK

2019 yerel seçimlerinde CHP ile işbirliği yapan parti, “Mart 2024’te yapılacak seçimlerde aynı durum söz konusu olmayacak” dedi. Bunun en önemli nedenlerinden birinin “partinin kurumsallaşmasını sağlamak” olduğu kaydedildi. Aksi takdirde partinin “CHP’nin gölgesinde kalan parti algısından kurtulamayacağı” ifade edildi. Bu nedenle İYİ Parti’nin CHP’ye el kaldıracağı bildirildi.

İYİ Parti kanadı, 2019 seçimlerinde CHP’nin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya gibi illeri İYİ Parti’nin desteğiyle kazandığını bildirdi. Ancak YETER Partisi’nin o dönemde “çok fazla fedakarlık yaptığı” da belirtildi. CHP’nin yerel seçimlerde ÂLÂ Parti ile işbirliği yapmak istemesi halinde 2019’dan farklı olarak “partinin kırmızı çizgilerinin kalın bir kalemle çizileceğine” dikkat çekildi. Partinin, olası bir işbirliği halinde sadece Adana, Mersin ve Manisa gibi büyükşehirler için değil, Ankara ve Antalya gibi büyükşehir belediyeleri için de “İYİ Parti’den destek bekleyeceğine” işaret edildi.

CHP’Lİ OLMAZSA ALTERNATİF SENARYOLAR HAZIR

İYİ Parti’de tek alternatifin CHP olmadığı da gündemde. Parti yönetimi, il, ilçe, ilçe ve beldelerde gerekli çalışmaları yaptıktan sonra belli yerlerde bir adayın adının çıkması halinde sadece CHP ile değil, Millet İttifakı’nın diğer bileşenleriyle de işbirliği olasılığını değerlendirdi. Buna göre; DEVA, Gelecek, Saadet veya Demokrat Parti’nin adayı güçlüyse desteklenebilecek. UYGUN Partisi’nin adayı güçlü olursa bu partilerin de desteği beklenir. Ancak öncelik İYİ Parti adaylarına verilecek.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESI / SELDA GÜNEYSU

kadikoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu