Haber

İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları önümüzdeki günlerde yüz yüze görüşecek

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, önümüzdeki günlerde yüz yüze görüşme kararı aldı.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede İran ve Suudi Arabistan arasında varılan normalleşme mutabakatındaki son durum ele alınırken, iki bakanın önümüzdeki günlerde yüz yüze görüşme kararı alındı.

Abdullahiyan, Suudi mevkidaşı ile yaptığı görüşmede iki ülke arasında varılan normalleşme anlaşmasının güçlendirilerek sürdürülmesi gerektiğini vurgulayarak, ülke cumhurbaşkanları ve yetkilileri nezdinde diyalog ve diplomasinin değerli olduğunu söyledi.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

2 Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişi “terörizm” suçlamasıyla idam edildi.

İnfazlara tepki gösteren İranlı yetkililerin art arda yaptığı açıklamaların ardından İran’da göstericiler tarafından Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları ateşe verildi.

Yemen’de Mart 2015’te başlayan kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesildi.

İranlı ve Suudi Arabistanlı yetkililer doğrudan görüşmeler yapmak için Nisan 2021’de Bağdat’ta bir araya geldi ve ardından Irak’ın arabuluculuğunda görüşmeler devam etti.

İran devlet televizyonu, Tahran ile Riyad arasındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla 6 Mart’ta Çin’in başkenti Pekin’de Çinli yetkililerin de yardımıyla müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistan’ın üst düzey güvenlik yetkililerinin harekete geçtiğini duyurdu.

haberkesap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu