Haber

İkinci Tur Yarışı Hızlanıyor: Asgari Ücret Zamı Seçimden Önce Açıklanacak mı?

Asgari fiyat artışına ilişkin tartışmalar seçimin gölgesinde kalmaya devam ederken, seçimlerin ikinci nesle bırakılmasıyla yeniden alevlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım 14 Mayıs öncesi taban fiyat için 500 dolar seviyesine işaret ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temmuz ayında görüşüleceğini söylediği asgari ücret artışının seçimden önce getirilip getirilmeyeceği tartışılıyor. 28 Mayıs’ta yapılacak.

Türkiye’de özellikle 2021 yılında hızlanan ekonomik sorunlar en çok sabit gelirli çiftçileri zorladı.

Sabit ve dar gelirli kesimin her geçen gün azalan alım gücü ve geçim pahalılığı karşısında zor durumda kalmasının ana nedenlerinden biri olan gıda fiyatlarındaki artış, gözleri çiftçilere çeviriyor.

Ekonomim’den Hüseyin Gökçe’ye göre, çiftçilerin kârlarını eritirken artan maliyetleri sektörde sıkıntıların artmasına neden oluyor. inmişti.

Seçimler ikinci cinse bırakıldığı için satın alma gücündeki erimenin sandıklara yansımadığı, iktidarın bu sıkıntılardan muzdarip olduğu görüldü.

İkinci türe giren Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi propagandanın ekonomiye geri dönmesi bekleniyor.

Kulislerde konuşulanlara göre, maaşlı işçi ve çiftçiler için yeni açıklamalar bekleniyor.

Türkiye’de sabit getirili kısmın yaklaşık yarısının asgari fiyatta olup olmadığı net olmamakla birlikte, özellikle reel sektörde bordroların taban fiyat üzerinden gösterilmesi de yaygın bir uygulamadır.

Böylece minimum bir fiyat artışı bekleniyor. Yılbaşında alınan zamların erimesi yılbaşından bu yana yüzde 15,21 oranına ulaştı.

Çalışan nüfus bir yandan taban ücrette artış beklerken diğer yandan diğer maaşlarda artış beklentisi var.

İş dünyası seçim belirsizliğiyle boğuşurken, işverenler de asgari ücretin 28 Mayıs’tan önce artabileceğinden endişeli.

malazgirtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu