Yaşam

Gündüz Vassaf’ın yedi yıl sonra yazdığı romanı: Ressamın İsyanı

ensonhaber.com

Ressamın İsyanı, 16. yüzyıl fotoğrafçılığına yeni bir yön vererek sanat tarihine damgasını vuran Caravaggio’dan yola çıkan bir arayış ve aşk hikayesi.

Romanın ana karakteri, St. Lucia’nın Mezarı fotoğrafından büyülenir ve kendisini Caravaggio’nun hayat hikayesine kaptırır; ülke ülke, masa masa cevaplar arıyor.

Hayatının biyografi yazarları tarafından tabloidleştirilmesi, onun her anlamdaki devrimciliğinin göz ardı edilmesinde büyük bir öfke uyandırmaktadır.

Üstelik Caravaggio’nun hayatı kadar ölümü de büyük bir sır perdesinin arkasında: Girdiği düello, İtalya’dan kaçışı, nihayet ortadan kaybolması – resmi açıklamalardaki çelişkiler, bir şeylerin örtbas edildiğini gösteriyor.

Takıntılı bağ ve ana karakter

Caravaggio ile saplantılı bir ilişkisi olan ana karakter, tutkuyla ölümünün gizemini çözmeye çalışırken, aslında resimleri aracılığıyla kendi hayatının izini sürmekte, kendi ölümlülüğünden kaçmanın bir yolunu aramaktadır. Bu sırada Caravaggio ile olan bağı yeni bir aşk konusu tarafından sınanır.

bir aşk mektubu

Kanlar içinde karşısında olmasına rağmen Lara, yüzyıllar önce ortadan kaybolan ressam kadar gizemli…

Gündüz Vassaf’ın yedi yılda yazdığı ilk romanı Ressamın İsyanı, kurgunun denemeyle, belleğin biyografiyle buluştuğu eşsiz bir roman; Sanata ve özgürlüğe bir aşk mektubu.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu