Ekonomi

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısı Yapıldı

Gıda ve Tarım Ürünleri Piyasaları İzleme ve Değerleme Komitesi toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıya Şimşek’in yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda Beslenme Komitesi’nin daha önce aldığı kararlarda kaydedilen ilerleme ve çalışmalar değerlendirildi. Küresel ve yurt içi tarımsal emtia ve gıda fiyatlarındaki son gelişmelerin ele alındığı toplantıda, 2023 tarımsal üretim ve 2024 beklentileri konuşuldu.

Toplantıda, 2023 yılında kırmızı ve beyaz et, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışların nedenleri tartışılırken, tüketicilerin fiyat artışlarından minimum düzeyde etkilenmesini sağlayacak tedbirler ve sonuçları değerlendirildi.

Gıda arz güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit yok

Toplantıda, Türkiye’nin hayvansal ve bitkisel ürünlerde tüketim talebini karşılayacak üretim ve stok seviyelerine sahip olduğu, gıda arz güvenliğini tehdit edecek bir hususun bulunmadığına dikkat çekildi.

Gıda kaybı ve israfının önlenmesine yönelik alınması gereken önlemlerin de görüşüldüğü toplantıda, bu kapsamda teknik çalışma grubu oluşturuldu.

Toplantıda, ilgili kurumların etkin uyumuyla tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin ve gıda sektöründe istikrarlı arz ve fiyat oluşumunun sağlanmasına yönelik çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Toplantıda, 2024 yılında tarımsal üretici ve tüketicilerin korunması ve gıda fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla gıda ve tarımsal ürün piyasalarında tüm araçların aktif olarak kullanılması ve yapısal önlemlerin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda, haksız avantaj elde etmeye ve piyasa sistemlerinin sağlıklı işleyişini engellemeye yönelik girişimlere hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyeceği de vurgulanan konular arasında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu