Ekonomi

FTC, Amazon’a “yetkisiz abonelik” nedeniyle dava açtı

ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC), ABD’li e-ticaret devi Amazon’u Prime hizmetine rızası olmadan abone olduğu için dava etti ve bu aboneliklerin iptal edilmesini zorlaştırdı.

FTC’den yapılan açıklamada, Amazon’un milyonlarca tüketiciyi yetkisiz bir şekilde Prime hizmetine abone olmakla suçlandığı bildirildi.

Açıklamada FTC’nin, tüketicilerin Prime hizmetine rızaları olmadan kaydoldukları ve aboneliklerini iptal etmelerini zorlaştırdığı gerekçesiyle Amazon.com’a dava açtığı bildirildi.

Amazon’un; Şirket, tüketicileri otomatik olarak yenilenen Prime aboneliklerine kaydolmaları için kandırmak amacıyla “karanlık modeller” olarak bilinen manipülatif, zorlayıcı veya aldatıcı kullanıcı arayüzü tasarımları kullandı.

“Amazon insanları kandırdı ve tuzağa düşürdü”

FTC Lideri Lina Khan yaptığı açıklamada, “Amazon, insanları rızaları olmadan tekrar eden abonelikler için kandırdı ve tuzağa düşürdü. Bu, kullanıcıları yalnızca kızdırmadı, aynı zamanda onlara önemli miktarda paraya mal oldu” dedi. sözlerini kullandı.

Manipülatif taktiklerin hem tüketicilere hem de yasalara uyan işletmelere zarar verdiğini kaydeden Khan, Amerikalıları dijital pazarlardaki “karanlık modellere” ve diğer haksız veya aldatıcı uygulamalara karşı güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

FTC, Mart 2021’den beri Amazon’un Prime hizmeti için kayıt ve iptal süreçlerini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu