Yaşam

Fikret Hakan kimdir? Türk Sinemasının Ünlü Oyuncusu Fikret Hakan’ın Hayatı ve Biyografisi!

Fikret Hakan DSÖ? sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Türk sinemasının ünlü oyuncuları arasında yer alan ismin hayatı ve biyografisi başta olmak üzere pek çok detay araştırılıyor. Türk sinemasının duayenlerinden Fikret Hakan , akciğer kanseri tedavisi gördüğü İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Peki Fikret Hakan kimdir? Fikret Hakan’ın hayatı ve biyografisi!

FİKRET HAKAN KİMDİR?

Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan ve 23 Nisan 1934’te Balıkesir’de doğan Hakan, babasının görevi nedeniyle çocukluğunu farklı şehirlerde geçirdi.

Hakan’ın sanatsal altyapısı Anadolu’daki sinemalarda izlediği filmlerle şekillenirken, oldukça yetkin bir izleyici haline geldi ve aynı süreçte sinema oyuncusu olma fikri de aklına geldi.

Ortaokul yıllarında İstanbul’a geldiğinde tiyatroyla tanışan ve mahalledeki arkadaşlarıyla gitmeye başladığı tiyatrodan çok etkilenen sanatçı, ilgi duyduğu edebiyat alanında eserler vermeye başladı. .

Sanat hayatına 1950 yılında Ses Tiyatrosu’nda başladı.

İyi derecede Rusça bilen Fikret Hakan’ın babasının, tercüme kitapların da bulunduğu zengin bir kütüphanesi vardı ve okuma-yazma, küçük yaşlardan itibaren hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Gazeteciliğe Taksim Atatürk Lisesi’nde okurken İstanbul Ekspres’te başlayan Hakan, bazı edebiyat dergilerinde öykülerini okurlarla buluşturdu.

Sanat hayatına 1950 yılında Ses Tiyatrosu’nda “Üç Güvercin Opereti” adlı oyunla başlayan Hakan, daha sonra sinemaya yöneldi.

haberhozat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu