Yaşam

Engelli Çocuklardan Eğlenceli Şovlar

Zeytinburnu Aile Kadın Destek ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) eğitim gören engelli çocuk ve gençler, düzenledikleri eğlenceli etkinliklerle ‘Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin yaşama, çalışma, eğlenme ve üretme haklarına her yönüyle dikkat çekiyor. hayatın, tıpkı sıradan bireyler gibi. işaret ettiler.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadınları Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) tarafından Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen Dünya Engelliler Günü Programı’na doyumsuz anlar yaşandı. AKDEM’de eğitim gören engelli çocuk ve gençlerin Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği müzik, halk oyunları ve dans gösterilerinden oluşan programa Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da katıldı. Program öncesi ve sonrasında öğrencilerle sohbet etmek için bir merkeze gelen Önder Arısoy, çocuklar ve gençlerle hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

2 otizmli, 2 serebral palsili, 1 görme engelli, 1 spina bfidalı, 6 zihinsel engelli, 2 Williams sendromlu ve 1 üst ekstremite monoparezili öğrenciden oluşan AKDEM Müzik Kümesi programda ilk sahneye çıkan ekip oldu. Programın devamında; 1 serebral palsi, 6 mental retarde, 3 down sendromlu, 1 gelişme geriliği ve 1 görme engelli bireyden oluşan AKDEM Halk Oyunları Topluluğu’nun temsili gerçekleşti. Program 1 down sendromlu ve 1 serebral palsili 2 kişiden oluşan dans grubu gösterisi ile son buldu.

1.300’DEN FAZLA KİŞİ BİREYLERDEN FAYDALANIR

2007 yılında Zeytinburnu Belediyesi tarafından kurulan AKDEM, Zeytinburnu’nda ikamet eden her yaş grubuna sosyal, ruhsal ve bedensel güçlendirmenin yanı sıra çeşitli alanlarda eğitim ve danışmanlık hizmeti veren bir sosyal merkezdir. Bireylerin sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesini kolaylaştıracak projeler üreten AKDEM; koruyucu, önleyici ve iyileştirici faaliyetler yürütmeye devam etmektedir. 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren AKDEM Engelli Uyum Birimi’nde 468 kişi sağlık hizmetlerinden, 412 kişi eğitim hizmetlerinden ve 457 kişi ruhsal danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu