Haber

EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında sermayeye verilen teşviklere tepki gösterdi.

EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı 2024 yılı bütçe görüşmelerinde, “Bakan Mehmet Şimşek, OTP kapsamında 8 trilyon lira destek sağlayacaklarını açıkladı. Önümüzdeki 3 yılda sömürüye doyum olmayan kapitalistlere 211 milyar lira muafiyet, istisna ve indirim.Yani sermayeye 1 yılda verilen teşvikler size ayrılan kaynağın neredeyse dört katı.Kaynakların önemli bir kısmı Bakanlığınıza tahsis edilen tahsisat sermayedarların cebine dönecek. Biz soruyoruz; sadece yargı kararıyla tahsil edilen işçi alacaklarına ilişkin vergi ve SGK primlerinin ne kadarını işverenlerden tahsil ettiniz? Tahsil edilmeyen miktar nedir? “Neden tahsil ediliyor?” Devlet alacaklarından dolayı çalışanın her kuruşunu alırken siz işverene her konuda iyilik mi yapıyorsunuz?” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bütçe sunumunuz bir başarı belgesi değil, bir itiraftır. Ancak siz ve hükümetiniz, yerli ve yabancı sermayenin, tekellerin çıkarlarını savunma konusunda o kadar ustasınız ki, bunun farkına bile varamıyorsunuz. Diyorsunuz ki biz sahip çıktık.” ülkeyi ucuz emek cenneti haline getirdi. Rekabet gücümüzün ve büyük atılımlarımızın temeli ucuz emektir.” İşgücü sömürüsü var. Bu sayede istihdam ve işsizlik oranını koruduk. Ve bununla övünüyorsun.

TÜRKİYE’DE ÇOCUK İŞÇİLERİN SAYISI MİLYONLARI AŞTI. AMA SUNUMUNUZDA BU ÇOCUKLARLA İLGİLİ TEK BİR SATIR YOK”

Eşit işe eşit fiyatı tamamen ortadan kaldırdınız. Birçok alanda aynı işi yapanlardan bazıları; Daha kötü ve ağır koşullar altında sömürülüyorlar ve açlık sınırının altındaki fiyatlara mahkum ediliyorlar. Türkiye’de çocuk işçilerin sayısı milyonları aşıyor. Ancak sunumunuzda bu çocuklarla ilgili tek bir satır bile yok. Sözde çocuk işçiliğine karşı mücadele ediyorsunuz. İşçiler için yaratılan cehennemde güvencesiz göçmen emeğini daha da sömürmeyi planlıyorsunuz. ‘Sömürüye doyumsuz kapitalistleri daha da büyütmek için kaynaklarımızı seferber ettik’ diyorsunuz. İşçileri açlığa mahkûm etmeyecek bir bedele mahkûm etmeye devam edeceğiz ve bundan gurur duyuyoruz. Çalışanların en az yarısı taban fiyatla geçinmekte zorlanıyor. Asgari fiyat neredeyse genel fiyat haline geldi. Yani işçileri enflasyonun altında ezmediniz. Ekim 2023’te yoksulluk sınırı 44 bin 563 lira, açlık sınırı ise 13 bin 684 lira. Asgari ücret 11 bin 402 lira, emekli maaşı ise 7 bin 500 lira. Ezilmemek bu mudur?

Bakanlığımıza 2024 yılı için ayrılan kaynak 622 milyar 513 milyon 444 bin lira diyorsunuz. Bakan Mehmet Şimşek, OVP kapsamında önümüzdeki 3 yıl içinde sömürüye doyumsuz sermayedarlara 8 trilyon 211 milyar liralık muafiyet, istisna ve indirim sağlayacaklarını açıkladı. Yani 1 yılda sermayeye verilen teşvik size ayrılan kaynağın neredeyse dört katıdır. Bakanlığınıza ayrılan kaynakların değerli bir kısmı kapitalistlerin cebine geri dönmek üzere ayrıldı.

Biz sorarız; Sadece yargı kararıyla tahsil edilen işçi alacaklarına ilişkin vergi ve SGK primlerinin ne kadarını işverenlerden tahsil ettiniz? Tahsilatsız fiyat ne kadar? Devletin işe aldığı çalışanlar söz konusu olduğunda işverenlere neden her açıdan olumlu davranılıyor? 2024 genel bütçesinde olduğu gibi bakanlığınızın bütçesinde de tüm kapılar ‘sermayeyi besleyin – çalışanın, işçinin gözünü kazansın’ anlayışına çıkıyor. Övündüğünüz bu düzenin adı yağmacı kapitalizm değilse nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu