Haber

Dip çamuru temizliği ile Marmara Denizi yeniden canlanacak

KOCAELİ (İGFA) –Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük çevre projesi olarak adlandırılan İzmit Körfez Tabanı Çamur Temizliği çalışmalarına devam ediyor.

Körfezin doğu havzasında çamur temizleme çalışmasına 2 Mayıs’ta başlayan Büyükşehir, İzmit Körfezi’ni dev bir akvaryuma dönüştürmek için çalışıyor. Marmara Deniz Günü kapsamında Toprak Çamur Temizleme Projesinin yapıldığı alanda incelemelerde bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizleyeceğiz, Marmara Denizi de sulanacak” dedi. bu proje ile yeniden hayat buluyor.”

“8 MİLYON TON ÇAMUR ÇIKARILACAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit Sole Çamur Temizlik Projesini yerinde inceledi. Proje hakkında bilgi veren Önder Büyükakın, Marmara Denizi’nin ölmemesi için birçok çalışmanın aynı anda yürütüldüğünü söyledi.

Önder Büyükakın, “Yıllar içinde denize ulaşan ve denizde biriken çamurları ister nehirlerle ister farklı yollarla alıyoruz” diyen Önder Büyükakın, TÜBİTAK ile yıllardır çalıştıklarını belirterek, “TÜBİTAK bir çalışma başlattı. 2017 yıl sonu itibariyle yaklaşık 8 milyon ton çamurun denizden çıkarılması gerektiğini söyledi.İstanbul Üniversitesi’ndeki ilgili uzmanlar da çalışmalara destek verdi.Denizde biriken çamur buraya çekiliyor.Çekilen çamur pompalanıyor. membran tüplere sulu olarak giriyor. Buraya eklenen katkı maddeleri ile çamur çökeltilerek tüplerin içinde tutuluyor. Yani çamur bertaraf ediliyor. Ardından temizlenen suyu tekrar denize veriyoruz” dedi.

“DENİZLERDEKİ BİYOÇEŞİTLİLİK ARTAR”

Önder Büyükakın, denizdeki suda azot ve fosfor olduğunu ve bunun müsilajın oluşmasına neden olan mikroorganizmaları beslediğini, yer çamuruyla besin kaynaklarının ortadan kalkarak Marmara Denizi’nin yeniden canlanacağını anlattı.

Başkan Büyükakın, “Müsilaj ile denizdeki oksijen seviyesi düşüyor. Azalan oksijen deniz yaşamını öldürür. Tüm bunların önüne geçmek için bu devasa projeyi hayata geçiriyoruz. Amacımız denizlerdeki biyolojik çeşitliliği artırmak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu