Haber

Cumhuriyetin 100. Yıl Coşkusu Sındırgı’daki Ulus Dağı’nda Gerçekleştirildi

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamaları Ulus Dağı’nın 1764 metre yüksekliğindeki zirvesinde yaşandı. Gençler, birçok kahramanlık hikâyesine ev sahipliği yapan Ulus Dağı’nda, hikâyelerle ve Kuva-yi Millia ruhuyla yürüdü.

Sındırgı Belediyesi, Kaymakamlık, Gençlik ve Spor Hizmetler Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Sındırgı Klasik Türk Sporları Merkezi’nde düzenlenen klasik okçuluk yarışının ardından 100 genç Ulus Dağı zirvesine yürüdü. Öğrencilere Kaymakam Didem Dinç Özay, Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, protokol üyeleri ve öğretmenler eşlik etti.

Cumhuriyetin 100’üncü yılını birçok farklı etkinlikle kutladıklarını, özellikle çocuklar ve gençlerin bu coşkuya ortak olduklarını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun. Doğal yaşamın 100’üncü yılını her gün hatırlatmak istiyoruz. Sındırgı şehrini geleceğe taşıyalım ve gençlerimizi bu bilinçle yetiştirelim.” Farklı etkinlikler yapıyoruz. Dün Sındırgı’da 100 metre kumaşı kökboya yani Yağcıbedir halısının komple indigo çift mavi boyasıyla boyayıp Yağcıbedir kültür yoluna yaydık. Ardından bugün ilçe protokolü ve yüzlerce öğrenciyle birlikte bölgenin en yüksek rakımlı yeri olan Ulus Dağı’na gittik. “Cumhuriyet’in ilgi ve güzelliğine istinaden burada, 33 endemik bitkinin bulunduğu o kusursuz bölgede yaptığımız bir yürüyüştü bu. Şu anda 1769’un o bakımlı tepesindeyiz. Buradan 100. yılımız kutlu olsun diyoruz. Cumhuriyetin yıldönümüne nice 100 yıllara.”

Cumhuriyetin 100’üncü yılı anısına yürüyüş yaptıklarını belirten Sındırgı Meslek Yüksekokulu öğrencisi Fırat Zahir, “Güzel bir yere geldik, birazdan akşam yemeği yiyeceğiz. Sındırgı’nın en yüksek dağı olan Ulus Dağı’na geldik. Gittik. Yukarı çıkıp yürüdük, burası çok güzel bir yer. Yaklaşık 100 kişi var.” “İnsanlarla birlikte yürüdük, 100’üncü yılımıza özel. Gerçekten çok iyi hissediyorum, ciğerlerim açık, hava güzel. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun” dedi.

Kaymakam Didem Dinç Özay, “Bugün Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamaları kapsamında Ulus Dağı’na çıktık. 1764 rakımdayız. Hem havası hem de doğasıyla çok güzel bir bölgedeyiz. çeşitli bitkiler. Aynı zamanda stratejik bir noktadayız. Sındırgı’nın en yüksek zirvesindeyiz. Yola çıkarken çok güzel bir bölgedeyiz. Kahramanlık hikayesini dinleyerek geldik. Aslında Yol boyunca aştığımız dağlar, birçok milli kahramanın vatanımızı kurtarmak için savaştığı, canını feda ettiği çok stratejik noktalar vardı.Onları her zaman anmak için bugün 1764 rakımlı Sındırgı’nın en yüksek zirvesine tırmanmak istedik. “Onları saygı ve rahmetle anıyoruz. Biz her zaman onların yolundan gitmeye ve ihtiyaç duyulan her yerde ülkemizin yanında olmaya hazırız. Bugün 1764 rakımdayız, belki ileride başka yerlerde daha yükseklerde olacağız. Bizler bu yüzyılda ülkemiz için her şeyi yapmaya, özveriyle çalışmaya hazırız. Gelecek nice 100 yıllarımız olsun.”

Türk bayrakları ve marşlar eşliğinde tepeye çıkan grup, 1769 metre yükseklikteki yangın gözetleme kulesinde 100. Yıl afişini açarak hatıra fotoğrafı çektirdi. – BALIKESİR

haber-camardi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu