Yaşam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam aracı hakkında bilinmeyen 8 özellik

Her ülkenin makam arabasında olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam arabasında da gizli özellikler var. Aracın maliyeti, savunma kalkanı, lastikleri ve benzeri birçok özelliği bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı makam aracının çok merak edilen bilinmeyen özelliklerini sizler için derledik. İşte en çekici 8 özellik…

1- Maliyet 1 milyon TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında cumhurbaşkanı olmasının ardından makam arabası değiştirilerek yeniden tasarlandı. Mercedes S600 marka araç 1 milyon TL ile yeniden modifiye edildi.

Yapılan yenilikler sonucunda olası saldırılara karşı üstün koruma teknolojisine sahiptir. Araç 7 vitesli ve 523 beygir güce sahip.

2- uçan araç

Resmi araç, cumhurbaşkanı başka bir ülkeye gitmeden önce kargo uçakları ile taşınır. Böylece başkan nereye giderse gitsin, uçaktan indiğinde arabası kapının önünde onu bekliyor.

3- Titanyum gövde

Resmi aracın tüm gövdesi titanyum alaşımından yapılmıştır. Ayrıca kapıları 13 cm çelik ile güçlendirilmiştir. Bu özellikler sayesinde araç tamamen kurşun ve ağır silah geçirmez hale getirildi.

4- Bomba kalkanı

Aracın gövdesi kadar tabanı da düşünüldü. Aracın üzerinden geçerken bombanın patlama tehlikesine karşı zemin kaplaması askeri sınıf zırhla kaplandı. Ayrıca yakıt deposu herhangi bir tehlikeye karşı kendini kilitleme özelliğine sahiptir.

5- Kurşun geçirmez camlar

Cumhurbaşkanlığı arabası diğer Mercedes s600 modellerinden farklı olarak daha uzun. Kurşun geçirmez camlar her türlü patlayıcıya karşı dayanıklıdır. Olası biyolojik saldırılara karşı araç tamamen hava almayacak şekilde tasarlandı.

6- Ağlamaklı farlar

Resmi araca yaklaşarak saldırmaya karşı birçok kapalı savunma özelliği bulunmaktadır. Farların yanında hızlıca göz yaşartıcı gaz püskürten bölmeler var. Bu sayede tehlike anında kalabalığın arasından kolayca sıyrılabilir. Kaçınmayı artırmak için farlar normalden çok daha uzun süre yanabilir.

7- Patlamayan lastikler

İcra aracının tekerlekleri delinme ya da patlamalara karşı oldukça sağlam. Ancak olası bir patlak durumunda çelik jantlar devreye girerek aracın buna karşı hareket etmesini sağlıyor.

8- Göktürk-1 uydusu

Ordu ve savunma için çok değerli olan Türk uydusu Göktürk-1, 2009 yılında uzaya gönderilerek dünya yörüngesine yerleştirildi.

Resmi araçtaki bir telefon doğrudan Göktürk-1 uydusuna bağlı. Yani tüm bağlantıların kesildiği anlarda bile başkan istediği kişiyle görüşebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu