Haber

Cumartesi Anneleri ve Hak Savunucuları Gözaltında

Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’na gitmeleri engellenerek gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen 4 saat sonra serbest bırakıldı. .

Kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için 1995’ten beri İstanbul Taksim’deki Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 959. haftada polis engeliyle karşılaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline ilişkin kararı Beyoğlu Kaymakamlığı’na bildirilmesine rağmen Cumartesi Anneleri’nin bugün Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği oturma eylemi de engellendi. Havadan ve karadan kuşatılan meydana girişleri engellenen Cumartesi Anneleri ve hak savunucularından en az 31’i gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Cumartesi anneleri ve hak savunucuları, ifade işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Galatasaray Meydanı’na uzak 3 farklı hastaneden taburcu edildi. Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından, “Gücünü mutlak meşruluğumuzdan alıyoruz, bizi yıldıramazsınız. Hak ve adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz, Galatasaray’dan da vazgeçmeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu