Haber

Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin yeniden getirilmesinin ardından ülke genelinde protestolar başladı

Koronavirüs‘e karşı “Sıfır vaka” politikasının benimsendiği Çin’de hadiselerin artmasının akabinde karantina uygulamaları geri döndü. Kapanmalara karşı ise halk durumu protesto etmek için sokaklara döküldü.

POLİS VE GÖSTERİCİLER KARŞI KARŞIYA

Çin’de son on yılda yaşanmamış bir protesto dalgası başladı. Başkent Şanghay’da meskenlerine kapanmak istemeyen yüzlerce protestocu ve polis karşı karşıya gelirken, olaylar birkaç kente yayılmış durumda.

“TEMEL İNSAN HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

Protestocular, “Biz sadece temel insan haklarımızı istiyoruz. Test yaptırmadan evlerimizden çıkamıyoruz.” sloganları atarken. Guardian’da yer alan habere göre, protestolara katılan bir kişi, “Buradaki insanlar şiddet yanlısı değil ama polis onları sebepsiz yere tutukluyor” ifadelerini kullandı.

“ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ”

Cumartesi günü, Şangay’daki beşerler “PCR testi yok, özgürlük istiyoruz! Özgürlük! Özgürlük!” sloganlarıyla bağırdı. Ülkede Kovid-19 olayları 40 bin 347 olay tespit edilmesiyle günlük yeni bir rekor yaşandı.

URUMÇİ’DE PROSTESTOLAR VAR

Öte yandan Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de karantina altında olduğu sav edilen apartmanda çıkan yangında, 10 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde Kovid-19 önlemlerine yönelik protesto ve yansılar ülke genelinde artıyor. Protestolar Pazar günü Şanghay, Pekin, Chengdu, Wuhan ve Guangzhou üzere kentlerde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu