Haber

Cezayir Dışişleri Bakanı Attaf, Fidan’la ortak basın toplantısında konuştu: (2)

Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf, Türkiye ile Cezayir arasındaki ticaret hacminin orta vadede 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Attaf, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

12 bakanlık ve farklı sektörlerden temsilcilerle Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirten Attaf, bunun Türkiye-Cezayir ilişkilerinin ne kadar yakın ve derin olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un mesajını dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini ve Erdoğan’ın analiz ve görüşlerini dinlediğini vurgulayan Attaf, “Kapsamlı bir değerlendirme sonucunda hedeflerimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüm.” İfadesini kullandı.

Attaf, Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu’nun ikinci dönem toplantısının Cezayir’de yapılacağını, Türkiye’deki toplantıların bu toplantıya hazırlık niteliğinde olduğunu kaydetti.

Demir çelik, dokuma ve inşaat gibi alanlarda iş birliğinin önemine vurgu yapan Attaf, “Cezayir-Türkiye ilişkileri de yeni alanlara açılıyor. Bunlar arasında yenilenebilir enerji, madencilik, çöl tarımı ve ilaç endüstrisi yer alıyor.” söz konusu.

Attaf, kültür, yüksek öğrenim, bilimsel araştırma ve sağlık alanlarında da işbirliklerinin bulunduğunu belirterek, bunların ikili çıkarların insani boyutunu temsil ettiğini söyledi.

“Türkiye, Cezayir’de petrol ürünleri dışında yatırımı olan en büyük yabancı yatırımcıdır”

Hedeflere ulaşmak için adım adım ilerlediklerini belirten Attaf, “Özellikle iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılarak orta vadede 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.” Bu kelimeyi kullandı.

Attaf, Türkiye’nin Afrika’daki ikinci büyük ticaret ortağının Cezayir olduğuna dikkat çekerek, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi şu anda 5 milyar dolar seviyesinde.” söz konusu.

Cezayir’de 6 milyar dolarlık Türk yatırımına işaret eden Attaf, “Petrol ürünleri dışında Cezayir’de yatırımı olan en büyük yabancı yatırımcı Türkiye’dir.” dedi.

Attaf, Türk kurumlarının Cezayir’deki çalışma alanlarının genişletildiğini, böylece 30 binden fazla Cezayir vatandaşına iş imkanı sağlandığını vurguladı.

İkili işbirliğinin hukuki zemininin oluşturulmasının önemine işaret eden Attaf, anlaşmalar yoluyla ticaret, yatırım, enerji, eğitim ve kültür alanlarında altyapının hazırlanması gerektiğini söyledi.

Attaf, Cezayir ve Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası alanda ortak değerler ve unsurlar çerçevesinde birleştiğini belirtti.

Sahra bölgesindeki anlaşmazlıkların da ele alındığını belirten Attaf, Cezayir Devlet Başkanı Tebbun’un bölgede barışın sağlanması için çaba gösterdiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki derin ortaklığa işaret eden Attaf, “Türkiye ile tarihi, köklü ve asil ilişkilerimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.” söz konusu.

“Askeri çözüm burada çözüm değil”

Gazetecilerin Nijer’deki son süreçle ilgili sorularını yanıtlayan Attaf, Tebbun’un sorunun çözümüne yönelik 6 maddelik önerisine dikkat çekti.

Attaf, sorunun çözümünde en önemli noktanın “barışın sağlanması” olduğunun altını çizerek, “Askeri çözüm burada çözüm değil.” değerlendirmesini yaptı.

Cezayir’in girişimlerinin Nijer’deki çözüme yönelik bir konuya odaklanmadığını belirten Attaf, söz konusu çözümde hem Nijer’in hem de komşu ülkelerin çıkarlarının dikkate alındığını kaydetti.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu