Haber

Bursa İnegöl polisinden kırtasiye mağazalarına sıkı denetim

BURSA (İGFA) –İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, özellikle okul döneminde fahiş fiyatların ve fırsatçılığın önlenmesi, fırsatçılık yapanlara karşı gerekli çabanın gösterilmesi ve vatandaşların korunması amacıyla yoğun denetim çalışması gerçekleştirdi.

Belirli aralıklarla farklı kesimlerde kontrollerini sürdüren polis ekipleri, okul dönemi boyunca okul malzemesi satan işyerlerinde incelemelerde bulundu.

4 Eylül’de okulların kısmen açılması ve 11 Eylül’den itibaren tüm kademelerin eğitime başlayacak olması nedeniyle, mağduriyet yaşanmaması için hem kırtasiye hem de kırtasiye malzemeleri satan market ve milyoner gibi işyerleri tek tek denetlendi. Satışları artan eserler üzerinden fırsatçılık yapıldı. Kontroller öncesinde öğrencilerin sıklıkla kullandıkları ekipman ve markalar belirlenerek, tüm işletmelerde özellikle bu eserlerin fiyatları üzerinden karşılaştırmalar yapıldı.

ETİKETLER BİRER KONTROL EDİLİR

İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden kontrollere ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlçe genelinde fahiş fiyat ve etiket kontrollerimiz farklı şubeler için makul aralıklarla devam ediyor. Bu bağlamda gruplarımız sadece gıda işletmeleri değil, vatandaşların haklarının korunmasına yönelik her alanda üzerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirmektedir. Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına zor bir döneme giren kırtasiye vb. Odak noktası süpermarketler, özellikle kırtasiye mağazaları ve eserleri satan sözde milyoner işletmelerdi. Yapılan çalışmada özellikle fahiş fiyatlar, etiket, işletme ruhsatı gibi konularda kontroller yapıldı.”

“Denetimler sırasında öğrencilerimizin sıklıkla satın aldığı belli marka ve büyüklükteki eserler tespit edilerek bu eserleri satan işletmelerin fiyatları karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda fahiş fiyatlara satış yapan işletmelerden savunma talep edilmiş, gerekli işlemlerin yapılması için Ticaret İl Müdürlüğü’ne bilgi verilmiştir. Örneğin fiyatı ortalama 40-50 TL olan bir eserin bazı işletmelerde 107 TL’ye satıldığı belirlendi. Bu ve benzeri bulgulara ilişkin İl Ticaret Müdürlüğü’ne gerekli bilgiler verilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu