Teknoloji

Bir dolar ne kadar? Google’ın hatası kafaları karıştırdı

Google Dün gece doların 24 lira olarak gösterilmesi kafa karışıklığı yarattı. Doların 4 lira düştüğünü düşünen birçok kişi, kripto para piyasasında dolara endeksli Tether/TL’de panik satışı yaptı. Hatanın düzeltilmesinin ardından sabah saatlerinde olaylar sakinleşti. Döviz kuru haftanın ilk işlem gününde saat 10.05 itibarıyla 28,25 liradan işlem görüyor.

GOOGLE DOLARI 4 LİRA DÜŞÜRDÜ

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz perşembe günü faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 35’e çıkarmasının ardından gözler Dolar/TL kurundaydı. Son 3 gündür 28,10 TL civarında işlem gören dolar, dün gece bir hata nedeniyle Google arama motorunda 4 TL düşerek 24 TL olarak karşımıza çıktı.

YATIRIMCILARDA PANİK YARATTI

Her ne kadar Google doların 24,05’e düştüğünü grafiksel olarak gösterse de o saatlerde piyasa işlemlere kapalıydı. Dolayısıyla fiyatlandırma mümkün olmadı. Google’ın sistemsel hatası yatırımcılar arasında kısa süreli paniğe neden oldu.

KRİPTO YATIRIMCILARI SATIŞA BAŞLIYOR

Google’ın sistematik bir hata nedeniyle doları 24 olarak göstermesinin ardından bazı kripto para yatırımcıları Tether/TL tarafında satış yapmaya başlayarak yüzde 4’lük düşüşe neden oldu.

BİR DOLAR NE KADAR?

Sabah saatlerinde yapılan aramalarda hatanın düzeltildiği görüldü. Dolar haftanın ilk işlem gününde 28,25 seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

hopaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu