Ekonomi

Bakan Dönmez’den tahkim davası açıklaması

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, küresel petrol piyasalarında da etkili olan Irak petrolünün tahkim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti Meclis Kümelenmesi Toplantısı öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Dönmez, “1.4 milyar dolar para cezası kesildiği bildirildi. Biz bu cezayı neden aldık?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Bu kadar ceza söz konusu değil. Geniş kapsamlı bir rapor var ve bununla ilgili bazı yaptırımlar söz konusu. Tek taraflı bir yaptırım yok. Irak’ın önerdiği 5 iddiadan 4’ü reddedildi, 1’i reddedildi. Kabul edildi. Mülakatlarımız ve taleplerimiz oldu. 6 talebimizden 5’i kabul edildi, 1’i reddedildi. Buna istinaden şu anda arkadaşlarımız ve avukatlarımız tarafından yaptırımlar ödeniyor. Irak ile hali hazırda yürürlükte olan bir anlaşmamız var. Bu anlaşma, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin bu raporu ve uluslararası hukuk ile tutarlıdır.Buna göre, yapıcı bir rol oynamak niyetindeyiz. Biraz daha zaman gösterecek.”

Irak: Türkiye 1,5 milyar dolar ödeyecek

Reuters’in haberine göre, Irak’ın Türkiye’ye açtığı tahkim davasını kazanmasının ardından, yarı özerk Kürt Bölgesel Yönetimi’nin petrol ihracatını durdurduğu belirtildi.

Habere göre Irak, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından çıkardığı petrolü ihraç etmesine izin veren Ankara’nın 2014 yılında Türkiye aleyhine açtığı tahkim davasını kazandığını duyurdu. iki ülke arasındaki anlaşma.

Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir kaynak, Türkiye’nin Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin aldığı kararı uygulayacağını Irak’a yazılı olarak bildirdiğini bildirdi.

Reuters’e konuşan bir diğer kaynak, Kerkük-Ceyhan hattıyla Türkiye’ye günde 450 bin varil sevk edildiğini, bunun 75 bin varilinin Irak federal devleti tarafından, 370 bin varilinin ise Irak federal devletinin ürettiği petrolden oluştuğunu söyledi. Kürt Bölgesel Yönetimi.

Kararın ardından petrol üretimi durduruldu

Tahkim süreciyle ilgili karşılıklı açıklamalar gelirken, sahadaki firmaların da üretimden çekildiği görülüyor.

Norveçli petrol şirketi DNO, Irak merkezi hükümetinin talimatıyla Kerkük-Ceyhan boru hattından petrol sevkiyatına ara verilmesinin ardından Kürt Bölgesel Yönetimi topraklarında üretimi durdurmaya başladı.

altinova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu