Haber

Avustralya Başbakanı Albanese kömüre ‘tavan fiyat’ önerdi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkenin en büyük kömür ihracat pazarına sahip eyalet hükümetlerinden artan elektrik fiyatlarını azaltmak için “tavan fiyat koymalarını” istedi.

Sydney Morning Herald gazetesinin haberine göre, Albanese, 7 Kasım’da yapılacak Ulusal Kabine Toplantısı öncesinde, hızla artan elektrik maliyetlerini azaltmak için eyaletlerinden vergi mükelleflerinin kömür ve gaz fiyatlarının en yüksek faturalarını ödemelerini istedi.

Adelaide radyosuna konuşan Albanese, kömür ve doğal gazın maliyetinin sınırlandırılmasının muhtemelen üreticilere tazminat anlamına geleceğini ve eyalet hükümetlerinin isim fiyatlarını kaybedebileceğini söyledi.

Albanese, hükümetin gaz piyasasına müdahale etmeyi düşündüğünü ancak elektrik fiyatlarını düşürmek ve piyasayı aksatmamak için kömür piyasasına müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti.

Yeni Güney Galler, Queensland ve Güney Avustralya eyaletleri bu öneriye karşı çıktılar ve Arnavutluk hükümetinden tavan fiyatın karşılanmayacağını garanti etmesini talep ettiler.

Devlet yetkilileri, bu uygulamada elektrik faturalarının fiyatının düşürülmesi, kömür ve doğalgaza üst sınırın getirilmesinin üreticilere tazminat gerektirebileceğini, telif hakkı kaybı durumunda hükümetten bu kaybın tazmin edilmesini isteyeceklerini belirtti.

Başbakan Anthony Albanese, Ulusal Kabine Toplantısı öncesinde eyalet liderleriyle tazminat konusu hakkında konuştu.

Üst düzey hükümet yetkililerine göre, konuyla ilgili herhangi bir karar alınmadı ve Arnavut hükümeti, değişiklikleri uygulamak için gerekli yasayı çıkarmak üzere federal parlamentoyu Yeni Yıldan önce geri çağırmayı düşünmüyor.

Hükümet bilgilerine göre, Avustralya dünyanın en büyük ikinci kömür ihracat pazarına sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu