Haber

Asgari ücret pazarlığında geri sayım! İşte kulislerde konuşulan 3 farklı zam senaryosu

Asgari fiyatta artırım pazarlığına sayılı günler kaldı. Personel, patron ve hükümet temsilcisinden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu aralık ayının birinci haftasında görüşmelere başlayacak. Kurul toplamda 4 defa bir ortaya geldikten sonra nihai kararını ay sonunda açıklayacak.

ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK

Asgari fiyat artırımı için enflasyon kritik bir ehemmiyete sahip. Hükümet kanadından gelen açıklamalarda taban ücretlilerin enflasyona ezdirilmeyeceği istikametinde.

2022’DE İKİ KEZ ZAM YAPILDI

Geçtiğimiz yılbaşında asgari ücret yüzde 50 zamla 4 bin 253 liraya yükselmişti. Ancak enflasyondaki yükseliş sebebiyle temmuzda bir de ara zam yapılmıştı. Temmuzda yapılan yüzde 30’luk artırımla minimum fiyat 5 bin 500 TL’ye çıkmıştı. Böylece 2022’de minimum fiyata yapılan kümülatif artırım, yüzde 90’ı aştı.

YÜZDE 40 İLE 50 ARASINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Bu yıl ise asgari ücrete yüzde 40 ile 50 arasında zam yapılması bekleniyor. Cumhur İttifakı’nın ortaklarından Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri Mustafa Destici de bugün yaptığı açıklamada “Ben bu artışın genel itibariyle yüzde 40 ile 50 arasında olmasının doğru olacağını ve böyle olacağını da tahmin ediyorum” dedi.

ASGARİ FİYAT NE KADAR OLACAK?

Eğer artış yüzde 40 oranında olursa taban fiyat 7 bin 700 TL’ye, yüzde 45 oranında zam yapılırsa 7 bin 975 TL’ye, yüzde 50 oranında olur ise 8 bin 250 TL’ye çıkacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu