Haber

Ahmet Nur Çebi’den yabancı kuralı açıklaması

Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi, Lübnan merkezli ve Ortadoğu bölgesine yayın yapan haber kanalı Al Mayadeen’in konuğu oldu. Çebi, Dolmabahçe’den yapılan yayında kulübün ve ülkenin spor gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Artık futbolu bir şirket olarak düşünmelisiniz”

Beşiktaş’ın ekonomik olarak zor durumda olduğunu belirten Ahmet Parıltı Çebi, şu ifadeleri kullandı:

“Artık futbolu bir şirket olarak düşünmek lazım. Kulüpler iyi yönetilmezlerse çöpe giderler. Bizim kulübümüz de ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Kulüpler içinde bulundukları ekonomiden ve düşüncesiz harcamalardan etkileniyor. Arttıkça kulüplerin gelirleri de artıyor. Ulaşım su ile değirmene dönmez. Kaynak yaratmak zorundasınız. Alt yapıya önem verilmeli. Genç futbolcuları düşük maliyetle yetiştirip, yüksek bonservis fiyatlarıyla göndermek zorundayız. Para biriktirmenin başka yolu yok. Kulüpler gelirlerinden fazlasını harcarsa borca ​​giriyor. Bu borçlar faiz sarmalına girince durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.”

“Dünyadaki birçok kulüp el değiştiriyor”

Dünyada birçok takımın el değiştirdiğine değinen Beşiktaş Başkanı, şunları söyledi:

“Dünyada birçok kulüp el değiştiriyor. Tarihi bir kulüp olduğumuz için taraftarımız bu durumu hoş karşılamıyor. Beşiktaş’ı nasıl ödünç alırsınız diyen bir bölüm var ama şampiyonluk nasıl gelirse gelsin diyen bir bölüm var. İki görüşün ortasında istikrar sağlamaya çalışıyoruz.”

“Yabancı transfere ihtiyaç var”

Ahmet Nur Çebi, Süper Lig’de uygulanan yabancı kuralıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemizde şu anda sahada 8 yabancı oyuncu olabiliyorken 3 Türk oyuncu olması lazım. Zorla bir şey olmaz. Yerli oyuncularımızın performansı tatmin edici seviyedeyse transfere gerek yok. Yabancı oyuncu Transfer edilecek yabancı futbolcuya ihtiyaç var.Hayatın her alanında yerli yabancı oyuncuya ihtiyaç var.Ayrımının yanlış olduğunu düşünmüyorum. Uygun oyuncular ve kötü oyuncular vardır. Spor kardeşlik, barış ve huzur için yapılır. Burada ayrımcılık olamaz. Sahada her ülkeden oyuncular olsa daha çok keyif alırdım.”

“Siyah futbolculara yönelik ırkçılığı kınıyorum”

Çebi, yeşil alanlarda yaşanan ırkçılık olaylarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Siyah futbolculara yönelik ırkçılığı kınıyorum. Her ırkın kendine has güzellikleri vardır. İnsanların ırkı hakkında kötü yorum yapmak kimsenin haddine değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu