Haber

Acı bitmeli!

KOCAELİ (İGFA) –Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı personeli, Türkiye Sağlık Merkezi Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Aile Hekimliği Kurul Üyesi Aile Hekimi Murat Kazan, Aile Sağlığı Çalışanı Filiz Çömlek ve Zinet Kurt ile birlikte ziyaret edildi.

Başkan Çeker, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Kocaeli’de yaklaşık 39 bin, Kocaeli’de yaklaşık 570 Aile Sağlığı Çalışanına birinci basamak sağlık hizmetinin ulaştırılmasında önemli rol oynadığına işaret etti. ‘de Aile Hekimi ile birlikte görev yapan Aile Sağlığı Çalışanlarını mağdur ettiğini iddia etti.

Yönetmelikte Aile Sağlığı Çalışanlarının yok sayıldığına, teşvik ve ek ödemeye mahkûm edilmesinin kabul edilemez olduğuna işaret eden Ömer Çeker, “Aile Sağlığı Çalışanlarının görev tanımlarında yer alan iş ve süreçler doğrultusunda teşvik ödemeleri belirlenmelidir. . Aile Sağlığı Çalışanları ek ve teşvik ödemelerinde yaşadıkları ekonomik mağduriyete son vermelidir. Aile Sağlığı Çalışanlarına yüzde 3 oranında “Teşvik Ödemesi” belirlenirken, Aile Sağlığı Çalışanlarına 488 TL ile “Destek Ödemesi” yapılıyor. Aile sağlığı çalışanlarının beklentisi, aldıkları ödemelerin makul olması ve günümüz gerçeklerine uygun olarak revize edilmesidir.”

Sendika olarak bu konuda yapılan düzenlemenin revize edilmesi ve iyileştirilmesi için açılan davanın devam ettiğini vurgulayan Çeker, “Türkiye Sıhhat Sen Genel Müdürlüğü tarafından bakanlığa başvuru yapılmış ve yapılan düzenlemenin takviye ve teşvik ile ilgili olduğu ifade edilmiştir. söz konusu düzenlemenin adaletten uzak olduğu, ücrette adaleti sağlama unsuruna aykırı olduğu ve çalışma barışını zedelediği belirtilerek, mevzuatın değiştirilmesi istendi ve Aile sağlığı çalışanlarına yönelik takviye ve teşvik ödemelerinin oranlarının artırılması” diyenler, “Bunun yapılmaması kabul edilemez. Çalışanların ekonomik bunalımlar yaşadığı bir dönemde haksız uygulamalar ve haksız düzenlemelerin sonucu olarak görülen bu oranların mutlaka yeniden revize edilmesi gerekir” dedi.

“SAVAŞIMIZ DEVAM EDECEK”

Çeker, Sağlık Bakanlığı’nın çalışanların taleplerini dinlemesi ve her yeni düzenlemenin yeni mağduriyetler yaratması tuhaflığına son vermesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu yönetmeliğin değişmesi gerektiğini vurgulayan Ömer Çeker, “Son sözüm haklı çıkana kadar adaleti aramaya devam edeceğiz. Tüm aile sağlığı çalışanları bunu uygun görüp çabamıza takviyeler yapsın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu